Motorsport na Sportwin.cz – aktuální zpravodajství z Formule 1, MotoGP, vytrvalostních závodů (Le Mans) i Dakaru.
Charles Leclerc ovládl tréninky a vypadalo to, že v Monaku sahá po pole position. Jenže nakonec mu ji vyfoukl Norris. Přesto fanoušci žasli. Jeho jízda v úzkých zatáčkách připomněla Michaela Schumachera. A onboard video, které nyní uniklo na veřejnost, se stalo virálním okamžikem celé kvalifikace.
Formule 1 se po dvou brutálních víkendech přesouvá do Barcelony. Na slavném okruhu Circuit de Catalunya se jede už pětapadesátý ročník Velké ceny Španělska, což bude závěrečný díl letošního evropského „trojboje“ bez pauzy.
Kdyby mohl Lewis Hamilton shrnout svou Velkou cenu Monaka jedním slovem, zřejmě by řekl: prázdno. Sedminásobný mistr světa dojel pátý, ale to je možná ta nejméně zajímavá informace z jeho nedělního odpoledne na trati, kde se nezávodí, ale přežívá.
Velká cena Monaka přinesla strategické drama i emoce. Lando Norris vybojoval své druhé vítězství v sezoně, když porazil domácího Charlese Leclerca. Třetí skončil Oscar Piastri, který i nadále drží vedení v šampionátu.
Monako ukázalo, že McLaren má formu, ale i potenciální problém. A zatímco se v oranžové garáži řeší vnitřní rovnováha, Max Verstappen se snaží znovu najít tu svou.
Lando Norris během kvalifikace na Velkou cenu Monaka 2025 zajel kolo, jaké historie F1 ještě neviděla. Časem 1:09.954 překonal dosavadní rekord a McLarenu zajistil první pole position v Monaku od roku 2007.
V Imole to nebyl pád, spíš krok zpět v okamžiku, kdy bylo třeba stoupat. Charles Leclerc sice dojel šestý, leč jeho slova po závodě odhalila víc než samotný výsledek. U Ferrari se prý cosi zadrhlo a nikdo přesně neví kde.
Závodník, který navenek působí jako ztělesnění klidu a vyrovnanosti. Realita je však jiná. Vedoucí muž letošního šampionátu F1 Oscar Piastri otevřeně přiznává, že nervozita je jeho pravidelným spolujezdcem.
Tlak domácí půdy, očekávání fanoušků, a k tomu videohovor od šéfa. Kimi Antonelli dostal před Grand Prix v Imole poslední radu od Tota Wolffa: „Zůstaň klidný.“ Jenže pak přišla kvalifikační krize, nervozita a technické odstoupení. A z domácího závodu se stal debakl.
Jeden manévr, který změnil celý závod. Max Verstappen svou brilantní jízdou v Imole překvapil i největší skeptiky a připomněl legendární útok Nigela Mansella na Nelsona Piqueta ze Silverstonu 1987. Peter Windsor má jasno: „Tohle je závodnické umění nejvyšší úrovně.“
Tohle už není ten staré dobré Monako, kde po sobotní kvalifikaci stačilo nedělat chybu a dojet v klidu do cíle. FIA letos nařídila povinnou dvouzastávkovou strategii, která má konečně probrat ospalé tempo závodu, v němž se loni za 78 kol odehrála sotva čtyři předjetí.
Imola je místem, kde se legendy vracejí k životu. A v závěru víkendu tu jeden z nich znovu vstal z popela. Lewis Hamilton, jenž měl po nevydařené kvalifikaci startovat „jen“ dvanáctý, předvedl něco, co neumí každý. Nezlomil se, ale vzal volant do ruky a pustil se do čistokrevné honby za zadky soupeřů.
Tlak na Red Bull roste a Max Verstappen se rozhlíží. Juan Pablo Montoya si je jistý, že pokud zamíří do Aston Martinu, začne nová éra dominance, jen tentokrát v britské zeleni. První klíčový krok už prý tým udělal.
Ferrari vyráží na domácí Velkou cenu v Imole. Na okruhu, který nese jméno zakladatele Enza Ferrariho, by měla týmová nálada stoupat. Místo toho však zní z Maranella zprávy o nízké morálce. A Lewis Hamilton? Přestože doufá, zatím víc ztrácí než získává.
Max Verstappen přijíždí do Imoly s největší bodovou ztrátou za poslední roky a s radou od krajana Toma Coronela: „Nech Landa s Oscarem, ať se navzájem pozabíjejí.“ Red Bull mezitím nasazuje riskantní balík bočních pontonů, který buď oživí šampionát, nebo ho hodí úplně do koše.