pondělí, 08. 12. 2025
Harden překonal Carmela Anthonyho a vstoupil mezi absolutní legendy. Je to požehnání, říká hvězda, jež brzy sekne i O'Neala

Harden překonal Carmela Anthonyho a vstoupil mezi absolutní legendy. Je to požehnání, říká hvězda, jež brzy sekne i O'Neala

Majitel nejhustších vousů v NBA James Harden se oficiálně posunul na desáté místo historické střelecké tabulky NBA, když překonal Carmela Anthonyho. 


  • autor: Jan Matas
  • , vydáno: 08. 12. 2025
  • , zdroj fotky: Los Angeles Clippers

„Jsem stejně zmatený jako vy,“ vzkázal Harden po šokující zprávě o odchodu ikonického Paula z Clippers

Klíčové body:

  • Harden se dostal do TOP 10 střelců NBA, přestože začínal z lavičky a nebyl atletický typ.

  • Klíčový zlom přišel po přestupu do Houstonu, kde díky step-backu a trojkám vyrostl v elitního střelce.

  • Ve 36 letech drží vysokou formu a po překonání Carmela Anthonyho může brzy přeskočit další legendy.

Pro jedenáctinásobného účastníka All-Star a MVP z roku 2018 jde o milník, který stále vstřebává. Když se jej novináři zeptali, jaké to je být po boku velikánů typu Michaela Jordana, Kobeho Bryanta či LeBrona Jamese, jen se pousmál a reagoval stejně jako při svém pověstném křížovém driblinku: „Ale no tak.“

Harden připomněl, že vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že jednou skončí mezi největšími střelci historie. První tři sezony začínal z lavičky, nikdy nepatřil mezi „letce“ a léta slýchal, že jeho tělo nevydrží dlouhou kariéru.

Přesto je tam, oficiálně mezi desítkou nejlepších všech dob a stále to těžko chápe. „Neuvěřitelné. Neexistuje způsob, jak jsem mohl dostat příležitost být na tomhle seznamu. Je to doslova splněný sen. Tolik práce, tolik let… A být vedle jmen, o kterých se mluví dál i po konci kariéry? Čest,“ řekl Harden.

V bodech vedl NBA třikrát v řadě a vždy s průměrem přes 30 bodů. Je také druhý nejlepší střelec trojek v historii za Stephenem Currym. Harden vzpomíná, že jeho kariéra nabírala na obrátkách až po výměně z Oklahomy do Houstonu v roce 2012.

Thunder mu tehdy nechtěli dát maximální kontrakt a Harden to popisuje jako „životní zlom“. V Houstonu dostal prostor, systém i kouče Mikea D’Antoniho, který podle něj nedostává dost uznání za to, jak změnil moderní basketbal. „Bože můj. Je to génius. Nedostává dost kreditu za to, jak revolucionalizoval hru,“ uvedl. 

Sám přiznává, že vypadá jinak než legendy kolem něj. „Když se podíváte na ten seznam, ti kluci jsou větší, atletičtější. Kobe, Jordan, ti létali. Já jsem musel najít jiné způsoby,“ řekl.

Jeho hlavními zbraněmi byly trojka, step-back a crossover. Na otázku, která z nich jej dostala mezi TOP TEN odpověděl: „Step-back.“ Připomněl, že na začátku všichni tvrdili, že při něm dělá kroky. „A teď to dělají všichnii, děti. Neříkám, že jsem to vymyslel, ale rozhodně jsem to posunul o úroveň výš,“ usmíval se.

V šestatřiceti letech stále hraje na špičkové úrovni a v sedmnácté sezoně průměruje 27 bodů. Jeho styl hry, který není založený na atletičnosti, mu údajně pomáhá v dlouhověkosti.

Trenér Clippers Ty Lue říká, že Harden miluje basketbal a miluje být na hřišti, a proto podle něj může hrát ještě dlouho. Harden by během následujících sezon mohl překonat Shaqa, Wilta Chamberlaina i Dirka Nowitzkého a vystoupat až na šesté místo.

V posledním zápase proti Minnesotě přinesl moment pravdy. Harden překonal Carmela Anthonyho, když dvěma trestnými hody posunul svůj celkový součet na 28 290 bodů. „Požehnání. Důkaz práce, kterou jsem odved. A být hned za Melem? Ten udělal pro ligu tolik věcí.“ Zápas zakončil 34 body, ale neproměnil vyrovnávací trojku a Clippers prohráli 109:106.

další zajímavé články