úterý, 03. 02. 2026
V Red Bullu nejsou naivní, že jejich motor bude hned od začátku nejlepší. Očekávání okolo motoru Ford krotí i Verstappen

V Red Bullu nejsou naivní, že jejich motor bude hned od začátku nejlepší. Očekávání okolo motoru Ford krotí i Verstappen

Po prvních testech nové éry F1 zní z tábora Red Bullu místo nadšení spíš opatrný realismus. Max Verstappen (28) dává jasně najevo, že kolem nové pohonné jednotky Red Bullu Racing ve spolupráci s Fordem není prostor pro rychlé soudy ani velká prohlášení. Vývoj podle něj teprve nabírá tempo.


  • autor: Jan Matas
  • , vydáno: 03. 02. 2026
  • , zdroj fotky: Oracle Red Bull Racing

Déšť, 120 kol a spokojenost. "Jsem hrdý na všechny v továrně, že dostali auto do této fáze," hodnotí Hamilton první test SF-26
  • Verstappen tlumí optimismus: vývoj nové pohonné jednotky Red Bull–Ford je složitý a zdaleka nekončí.

  • Testy nebyly ideální: Verstappen měl omezený čas v autě a bojoval i s nemocí, prioritou byl sběr dat, ne rychlost.

  • Konkurence působí silně: Mercedes i Ferrari během testů najely velké porce kilometrů a ukázaly dobrou spolehlivost.

"Stále je před námi hodně práce, ale myslím, že jsme začali dobře," uvedl po testech v Barceloně.

Zároveň připomněl, že pravidla pro rok 2026 mění základní logiku celé Formule 1. "Je to strašně komplikovaná formule pro všechny. Stále je tu hodně práce, ale to je normální," přiznal.

Ani jeho osobní testovací program nebyl ideální. Verstappen otevřeně popsal, že začátek týdne byl spíš improvizací než systematickou přípravou.

"V úvodu týdne jsem vůbec neměl vůz pro sebe, všechno patřilo mému kolegovi. Navíc jsem byl trochu nemocný, ale na začátek sezony budu fit," vysvětlil. Nakonec se ale i tak dostal na zhruba 118 kol, která posloužila hlavně k pochopení chování nového balíčku.

Z technického zákulisí zaznívá podobně střízlivý tón. Jeden z vedoucích inženýrů Fordu shrnul náročnost projektu celkem bez příkras: "Je to jedna z nejtěžších věcí, které jsme kdy dělali," líčil.

Verstappen varuje, že Red Bull čeká dlouhá cesta

Složitá integrace hybridních a elektrických systémů je podle něj extrémní výzvou i pro zkušené týmy. Tomu odpovídá i přístup Red Bullu, nikdo nečeká okamžitou převahu.

"Nebudeme naivní a čekat, že náš motor bude hned od začátku nejlepší. To by bylo nereálné," zaznělo z vedení vývoje.

Verstappen to shrnul po svém. "Máme solidní základ, ale cesta je dlouhá," řekl a naznačil, že testy nebyly o honbě za časem, ale o porozumění technice.

V paddocku si zároveň všimli, že Mercedes-AMG Petronas a Ferrari působily velmi jistě a najely výrazně víc kilometrů. To potvrdil i George Russell. "Viděli jsme u konkurence některé opravdu zajímavé věci. To je dobré pro celý šampionát. Najeli jsme spoustu kilometrů a neměli jsme žádné zásadní technické problémy. Auto se chovalo dobře," liboval si.

Red Bull teď míří k dalším testům s vědomím, že rychlé odpovědi zřejmě nepřijdou. Verstappen uzavírá hodnocení bez iluzí, ale i bez paniky: "Máme toho před sebou ještě hodně, ale každý den se učíme víc a víc," uzavřel druhý muž loňského šampionát, podle nejž bude příští ročník zeména o trpělivosti, detailech a postupném posouvání hranic.

další zajímavé články