- Petr Zajíc ,
- 04. 04. 2025
Lewis Hamilton se ocitl po Velké ceně Číny pod palbou kritiky. Na otázky ohledně své formy odpověděl tím, že lidé hrubě podceňují, jak náročné je přejít do nového týmu, zvlášť když jde o stáj jako Ferrari.
Ferrari + Hamilton = zlatý důl! Sponzoři hlásí rekordní tržby a až osminásobný růst prodejů
Podle něj adaptace na odlišné prostředí není vůbec jednoduchá a vyžaduje daleko víc času, než si veřejnost uvědomuje.
Přestože Hamilton ve sprintu triumfoval a připsal si své první vítězství v barvách Ferrari, radost měla krátké trvání. Hlavní kvalifikace se mu vůbec nevydařila – změny v nastavení auta mu podrazily nohy a výsledkem bylo až šesté místo. A to byl jen začátek komplikací.
Závodní víkend se pro něj proměnil v noční můru, když byl po Grand Prix dodatečně diskvalifikován kvůli nadměrnému opotřebení podlahy svého monopostu. Rychlý propad z oslavovaného vítěze na diskvalifikovaného smolaře okomentoval i Jeremy Clarkson, který ve svém sloupku pro The Sun uvedl, že celá situace mu „nedává smysl“.
Šéf Ferrari Fred Vasseur se musel vypořádat s otázkami, zda Hamiltonův věk a dlouhá kariéra neznamenají, že už nemá co nabídnout. Rázně tato tvrzení odmítl jako nesmyslná a a hlavnvě nespravedlivá. Podle Vasseura má Hamilton stále co dokazovat a jeho příchod do týmu přináší nový impuls.
Hamilton sám zdůraznil, že zvenčí lidé jen těžko chápou, jak komplexní je práce pilota Formule 1. „Pracujeme s nespočtem různých proměnných – aerodynamikou, rovnováhou vozu v zatáčkách, mechanickým nastavením… A tohle všechno se snažíme vyladit během jediného víkendu,“ vysvětlil pro PlanetF1.
Přiznal, že se v prvním závodě sezony ještě necítil úplně komfortně. „Nebylo to ideální, ale tempo bylo solidní. Nedělní závod byl zároveň první, který jsem s tímhle autem absolvoval v dešti, takže to byla velká škola. A zároveň to byla poprvé, co jsem jel dlouhou závodní sekvenci. Mnoho jiných jezdců si mohlo nové pneumatiky vyzkoušet už na testech v Abú Zabí, já tu možnost neměl,“ poznamenal.
Kvůli technickým problémům při testech v Bahrajnu Hamilton neměl tolik prostoru se s autem sžít. „Sprint byl vůbec poprvé, kdy jsem s tímhle vozem odjel 20 kol v kuse. Až v hlavním závodě jsem mohl otestovat tvrdou směs pneumatik C2, takže celý víkend byl pro mě o učení,“ dodal.
V otázce nastavení vozu Hamilton přiznal, že v Číně neudělal ideální rozhodnutí. „Byla to kombinace několika faktorů, ale klíčové bylo správné nastavení. Ještě pořád objevujeme, co všechno tenhle monopost dokáže. Tentokrát jsme se vydali špatnou cestou v kvalifikaci, což mělo dopad i na samotný závod,“ přiznal.
Podle něj existoval scénář, ve kterém by se mohl kvalifikovat do první trojky. „Kdybychom se vydali jiným směrem, výsledek mohl být úplně jiný. Bohužel jsme se rozhodli jinak a od té chvíle bylo auto extrémně náročné na řízení,“ uzavřel.