- Petr Zajíc ,
- 12. 07. 2026
Ferrari se ve Velké ceně Belgie chystá k nezvyklému kroku. Poprvé v sezoně hodlá vypnout svůj unikátní systém FTM, tedy klapku využívající výfukové plyny, kterou samo přivedlo na svět. Důvodem je obava, že by rychlé Spa mohlo Lewise Hamiltona i Charlese Leclerca srazit na kolena.
Ferrari přivezlo do sezony 2026 hned několik novinek, které rozvířily paddock. Vedle otočného zadního křídla přezdívaného Macarena jde především o vertikální klapku umístěnou před výfukem, kterou stáj interně označuje jako FTM. Ta chytře využívá horké výfukové plyny, jež směřuje na spodní část zadního křídla a do difuzoru, čímž vytváří dodatečný přítlak. Tento vynález pomohl vozu SF-26 k výtečné jízdě v zatáčkách a hned několik týmů se ho snažilo napodobit.
Jenže právě tato zbraň má i svou daň. Zaslepení spodní části výfukového vývodu totiž stáj stojí zhruba sedm koňských sil, což na okruzích s dlouhými rovinkami bolí. A Spa-Francorchamps je přesně takovou tratí. Podle italské verze webu Motorsport.com je proto technický ředitel stáje Loic Serra připraven se přítlaku, který systém přináší, poprvé v sezoně vzdát a získat zpět ztracený výkon.
Ardenský okruh patří mezi nejrychlejší v kalendáři a týmy tu tradičně sahají po nastavení s nízkým přítlakem podobným tomu z Monzy. Rozhoduje se totiž hlavně na dlouhých úsecích od zatáčky La Source přes Eau Rouge, Raidillon a rovinku Kemmel až k šikaně Les Combes, případně na pasáži od Stavelotu přes Blanchimont. Jakýkoli zbytečný odpor vzduchu tady stojí čas.
Ferrari proto ve Spa vsadí na konfiguraci s menším přítlakem, ke které mu má pomoci i nejnovější evoluce otočného zadního křídla. Podle italských zdrojů by mohla vozu přidat zhruba jedenáct kilometrů v hodině na konci rovinek. Data k jízdě bez systému FTM přitom stáj sbírala už dopředu, když v prvním tréninku v Rakousku zaskočil za Leclerca mladík Dino Beganovic právě s vozem bez tohoto řešení.
Optimismus přesto v Maranellu nepanuje. Ferrari totiž na Spa dlouhodobě nezáří. Naposledy tu vyhrálo v roce 2019, kdy Leclerc slavil premiérový triumf kariéry, a od té doby dosáhlo jen na čtyři třetí místa v řadě. Určitou nadějí zůstává Hamilton, jenž je v Ardenách specialistou s pěti výhrami a na absolutní rekord Michaela Schumachera mu chybí jediná.
Celou přípravu navíc může zamíchat počasí, které je ve Valonsku tradičně nevyzpytatelné. Pokud by přišel déšť, mohla by stáj své plány ještě přehodnotit. Připomeňme také, že FIA hodlá podobné klapky využívající výfukové plyny od roku 2027 zakázat, takže je Ferrari může používat jen do konce této sezony. Velká cena Belgie se pojede od 17. do 19. července.
Mračna nad Mercedesem? Schumacher naznačil obavy o budoucnost značky v F1