pondělí, 01. 12. 2025
Titul v ohrožení! Norris selhal a Verstappen vstal z mrtvých

Titul v ohrožení! Norris selhal a Verstappen vstal z mrtvých

Měl to být korunovační večer pro Landa Norrise, místo toho se šampionát zamotal do gordického uzlu, který rozetne až poslední závod sezóny. Max Verstappen v Kataru využil zaváhání soupeřů, vyhrál a zajistil nám finále, o kterém se bude mluvit roky. Do Abú Zabí míří tři kohouti, ale mistrem světa může být jen jeden.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 01. 12. 2025
  • , zdroj fotky: Formula 1

Taktická facka pod safety carem

Lando Norris měl na raketě mečbol, ale hned v první zatáčce dostal varování, když se kolem něj prohnal Verstappen a posunul se na druhé místo za vedoucího Piastriho. Ten pravý zlom však přišel v sedmém kole. Srážka Hulkenberga s Gaslym vytáhla na trať safety car a Red Bull ukázal, proč jsou mistry strategie. Zatímco v Milton Keynes okamžitě zareagovali na pravidlo o dvou povinných zastávkách a stáhli své vozy do boxů, McLaren zůstal na trati. Byla to chyba, která je možná stála závod.

Když se pak mechanici McLarenu konečně dostali k práci, pořadí se promíchalo. Piastri i Norris se po svých zastávkách propadli na čtvrté a páté místo, zatímco Verstappen kroužil s výhodou jedné zastávky v kapse.

Trápení za mladíkem a Sainzova jízda

Zbytek závodu se změnil v taktickou bitvu přes vysílačky. Verstappen si svou druhou zastávku odbyl ve 32. kole a měl klid. McLaren musel improvizovat. Když Norris konečně zajel pro čerstvé gumy ve 44. kole, propadl se za Carlose Sainze a Kimiho Antonelliho. Britský lídr šampionátu se dlouho nemohl přes mladíka v Mercedesu dostat a předjel ho až v závěru, když Antonellimu odešly pneumatiky.

Na víc než čtvrté místo to ale nestačilo. Cílem tak projel první naprosto klidný Verstappen následovaný Piastrim. Obrovským překvapením bylo třetí místo Carlose Sainze, který ve Williamsu vybojoval své druhé pódium v sezóně po úspěchu v Baku.

Matematika posledního soudu

Teď to začíná být divoké. Norris sice stále vede s 408 body, ale jeho polštář splaskl. Verstappen je druhý s 396 body (stráta 12 bodů) a Piastri třetí s 392 body.

  • Max Verstappen získá pátý titul v řadě, pokud vyhraje závod a Norris skončí hůře než čtvrtý.
  • Oscar Piastri potřebuje malý zázrak – musí vyhrát, Verstappen musí být druhý a Norris musí skončit mimo nejlepší čtyřku.
  • Lando Norris musí prostě dojet před svými rivaly, aby nemusel nic počítat.

Zdroj: Autosport / Formula 1

Ferrari zuří v zákulisí: Nové pravidlo FIA jim ničí nervy i výkon

další zajímavé články