- Petr Zajíc ,
- 19. 10. 2025
Byl to armagedon pro McLaren a otevřená cesta pro Maxe Verstappena. Sobotní sprint v americkém Austinu přinesl jedno z nejdramatičtějších prvních kol sezony, v němž se srazili a ze závodu vypadli oba lídři šampionátu, Oscar Piastri a Lando Norris. Jejich selhání dokonale využil Max Verstappen, jenž si dojel pro vítězství a stáhl jejich náskok v boji o titul.
Hned po startu se vedoucí duo šampionátu z týmu McLaren ocitlo v problémech. Lando Norris měl špatný start a Oscar Piastri se v první zatáčce snažil agresivně bránit pozici. Příliš brzy však zavřel stopu, čímž se dostal do kontaktu s Nicem Hülkenbergem. Tento náraz vymrštil Piastriho až do Norrise.
Pro Norrise závod skončil okamžitě s uraženým kolem. Piastri sice pokračoval, ale s poškozeným vozem se propadl na chvost pole a později rovněž odstoupil. Šéf týmu Zak Brown okamžitě obvinil Hülkenberga z neopatrnosti, ředitelství závodu však incident vyhodnotilo jako nezaviněnou závodní nehodu.
Po restartu závodu za safety carem se o vedení strhla zajímavá bitva. George Russell se odvážným, až „kamikadze“ manévrem pokusil zaútočit na Maxe Verstappena, oba jezdci tak skončili mimo trať a Nizozemec svou pozici uhájil.
O chvíli později se do sebe pustili i oba piloti Ferrari, Charles Leclerc s Lewisem Hamiltonem. Jejich souboj však skončil Leclercovou chybou a výletem mimo trať.
Verstappen se po odražení Russellova útoku již svým soupeřům vzdálil a mířil za zdánlivě klidným vítězstvím. Závod byl však nakonec ukončen předčasně za safety carem, jenž musel na trať po kolizi Lance Strolla s Estebanem Oconem.
Nizozemec tak protnul cílovou čáru v doprovodu zpomalovacího vozu. „Start byl dobrý,“ uvedl na tiskové konferenci po závodě. „Safety car nám sebral pár kol, takže se hledalo tempo. Zajímavé bude, jak na tom budou McLareny zítra, jelikož dnes jsme z nich nic neviděli.“
Katastrofa McLarenu a vítězství Verstappena znamená, že boj o titul je znovu zcela otevřený. Verstappen po dnešku snížil svou ztrátu na vedoucího Piastriho na 55 bodů a na druhého Norrise na pouhých 33 bodů.
1. Max Verstappen (NED/Red Bull)
2. George Russell (GBR/Mercedes) +0,395
3. Carlos Sainz (ESP/Williams) +0,791
4. Lewis Hamilton (GBR/Ferrari) +1,224
5. Charles Leclerc (MON/Ferrari) +1,825
6. Alexander Albon (THA/Williams) +2,576
7. Júki Cunoda (JPN/Red Bull) +2,976
8. Andrea Kimi Antonelli (ITA/Mercedes) +4,147
9. Liam Lawson (NZL/RB) +4,804
10. Pierre Gasly (FRA/Alpine) +5,126
Ty dny jsou pryč a už se nikdy nevrátí. Bývalý pilot F1 o brutální realitě kariéry Lewise Hamiltona