čtvrtek, 24. 04. 2025
French open 2025 - termín, program, největší favorité i černí koně nejnáročnějšího turnaje planety

French open 2025 - termín, program, největší favorité i černí koně nejnáročnějšího turnaje planety

Ať už druhý Grand Slam sezony nazýváte French Open, nebo ho titulujete Roland Garros, jedno je jisté, byť se o něm mluví jako o nejpomalejším tenisovém povrchu, z fyzického hlediska jde o nejnáročnější turnaj planety. 


  • autor: Jan Matas
  • , vydáno: 24. 04. 2025
  • , zdroj fotky: French Open

Monte Carlo + Barcelona? Alcaraz narazil. To, co Nadal zvládal jako nic, zůstává nedostižné

Na cihločervené antuce francouzské metropole se nezanechávají jen stopy a pot, ale především příběhy, které budou rezonovat dlouho po posledním míči. A protože se tradičně hraje na přelomu května a června (od 19. 5. do 8. 6.), do jeho startů už zbývá jen necelý měsíc.

V mužské části pavouka bude obhajovat prvenství Španěl Carlos Alcaraz, jenž už dokázal ovládnout tři různé Grand Slamy a jediné, co mu do sbírky chybí, je úspěch na Australian Open. V loňském finálovém rozuzlení si poradil s Alexanderem Zverevem, jehož udolal v pětisetovém thrilleru.

Datum konání: 19. 5. - 8. 6. 2025
Dějiště: Stade Roland-Garros
Povrch: červená antuka
Dotace: 53 478 000 eur
Ředitelka: Amélie Mauresmová

V dámském pavouku bude všechna pozornost směřovat na Polku Igu Świątekovou, která je už čtyřnásobnou vítězkou French Open. Paříž ji prostě sedí, jediný rok, kdy se jí nedařilo, byl 2021. A letos? Bude mít nejen šanci na pátý titul, přímo na pařížské antuce oslaví i své čtyřiadvacáté narozeniny.

Z francouzské půdy odjela loni s úspěchem také Kateřina Siniaková, která triumfovala po boku Američanky Coco Gauffové ve čtyřhře. Zatímco ve dvouhře došla v Paříži osmadvacetiletá rodačka z Hradce Králové maximálně do čtvrtého kola (2019), ve čtyřhře už na nejtěžší antuce světa vyhrála celý turnaj také v letech 2018 a 2021.

French Open, nebo Roland Garros?

Oficiální název zní Les Internationaux de France de Roland-Garros, zkráceně pak Tournoi de Roland-Garros.

Ve světě se ale běžně setkáte i s názvy jako French Open nebo prostě Roland Garros – ten funguje mezinárodně jako jasný symbol antukového dramatu.

A proč se jméno francouzského letce, jenž jako prvví přeletěl Středozemní moře, píše se spojovníkem – Roland-Garros? Ve francouzštině je to znak, že osoba už nežije. Tenisová tradice se tak pojí i s malou jazykovou finesou.

V češtině se mimochodem občas používá i výraz „Mezinárodní mistrovství Francie“, jak uvádí Malá encyklopedie tenisu.

Ředitelka s oslnivou minulostí

French Open už tři roky řídí legenda kurtů – Amélie Mauresmová, bývalá světová jednička, vítězka Turnaje mistryň, šampionka Australian Open i Wimbledonu a olympijská stříbrná z Atén.

Paradoxně právě Roland Garros zůstával pro Mauresmovou nedobytný. Došla tu nejdál jen do čtvrtfinále – a to dvakrát, v letech 2003 a 2004.

V roce 2014 se stala první ženou, která trénovala muže v TOP 10. Tenisovou branži slušně rozvířila tím, že si vzala si pod křídla současného kouče Novaka Djokoviče Andyho Murrayho.

Největší postava historie

Samozřejmě jde o Rafaela Nadala, držitele rekordních 14 titulů, který dokázal vyhrát na pařížském Grand Slamu 112 bitev. Na antuce má nejvyšší úspěšnost výher - 112 triumfů doprovodily pouhé čtyři porážky.

Poprvé ve Francii vyhrál v roce 2005, když ve čtyřech setech skolil Argentince Mariana Puertu. Tehdy mu bylo 18 let.

Poslední vítězný duel sehrál na French Open v roce 2022, když si snadno ve třech setech poradil s Norem Casperem Ruudem.

Obhájci titulů:

Dvouhra mužů: Carlos Alcaraz
Dvouhra žen: Iga Świąteková
Čtyřhra mužů: Marcelo Arévalo, Mate Pavić
Čtyřhra žen: Coco Gauffová, Kateřina Siniaková
Smíšená čtyřhra: Laura Siegemundová, Édouard Roger-Vasselin

Před ním na Roland Garros rozesmutnil ve finálových střetech také Novaka Djokoviče, Dominica Thiema, Stana Wawrinku, Robina Söderlinga, Davida Ferrera i Rogera Federera.

Z žen se nejvíce dařilo Chris Evertové, která si připsala sedm singlových triumfů. Ve čtyřhře dosáhla na stejný počet úspěchů Martina Navrátilová.

Pařížský chrám antuky

V noblesní šestnácté čtvrti Paříže na okraji Buloňského lesa stojí Roland-Garros – slavný areál, kde se od roku 1928 odehrávají ty nejikoničtější antukové bitvy světa.

Po rozsáhlé modernizaci hostí 18 kurtů, včetně hlavních stadionů pojmenovaných po tenisových legendách: Chatrier (kapacita 15 225 diváků), Lenglenová (kapacita 10 056 diváků), Mathieuová (kapacita 5 000 diváků).

I přes svou „kompaktní“ rozlohu 12 hektarů zůstává Roland-Garros nejmenším grandslamovým areálem.

Dnes je domovem Fédération Française de Tennis, Národního tréninkového centra i výjimečného Tennisea, muzea věnovaného historii bílého sportu. A v roce 2024 se stal i dějištěm olympijského tenisového turnaje.

Kde to naladit?

V pořadatelské zemi má televizní otěže v rukou France Télévisions a Prime Video, které si drží exkluzivitu na večerní zápasy z centrkurtu. Za hranicemi? 170 televizí, 220 zemí, miliony diváků.

V Evropě kraluje Eurosport (už od roku 1989), v USA od roku 2025 přebírá žezlo TNT Sports.

Francouzi si pojistili i Čínu (CCTV) a Austrálii (Nine Network). Roland Garros zkrátka jede globálně – od Paříže po Pacifik.

Noční revoluce

Od roku 2021 se na hlavním kurtu Philippe-Chatrier konají večerní zápasy, které začínají v 20:30.

Tato novinka přináší fanouškům možnost sledovat tenis v unikátní večerní atmosféře.

Od roku 2024 je počet těchto večerních zápasů rozšířen na 11, včetně dvou exkluzivních čtvrtfinálových utkání.

Před každým večerním zápasem probíhá od 20:00 interaktivní show s hudebním vystoupením, známá jako "DJ Set and Match". Deset různých DJů se střídá na pódiu, aby rozproudili atmosféru před začátkem zápasu.

Největší favorité

Nejmenší kurzy má podle sázkových kanceláří mladičký Španěl Carlos Alcaraz, jehož následují Jannik Sinner, jenž se vrací po tříměsíčním dopingovém trestu a Novak Djokovič, který se radoval z výher v letech 2016, 2021 a 2023 a stále čeká ja jubilejní 100. výhru na okruhu, s tím, že motivovat by ho mohlo i nedávné vyhoření v Monte Carlu. Hodně se bude čekat také od loňského finalisty Alexandera Zvereva a Caspera Ruuda, neboli toho, kdo chce letos konečně prorazit.

Pokud jde o něžné pohlaví, tam je to jasné. Papírově je největší favoritkou Iga Świąteková, jejíž konto zdobí za posledních pět let hned čtyři výhry. Na antuce se zdá být téměř neporazitelná.

Vysoké ambice pod francouzským sluncem však nepochybně budou mít také Elena Rybakinová, Coco Gauffová nebo Aryna Sabalenková, která je momentální světovou jedničkou.

Podceňovat neradno i Jelenu Ostapenkovou, která vyhrála Roland Garros už v roce 2017 a nedávno dokázala skolit na turnaji ve Stuttgartu světovou jedničku i dvojku.

Možná překvapení

Dán Holger Rune se cítí na antuce jako doma a v předchozích třech ročnících Roland Garros vždy dosáhl minimálně osmifinále, s tím, že prohrál pouze s pozdějšími finalisty.

Zaskočit favority by rád i Ital Lorenzo Musetti, který má na antuce výborný pohyb a zdobí ho elegantní jednoruční bekhend.

U hráček by mohly překvapit Mirra Andreeva či Qinwen Zheng, kterým patří v žebříčku sedmé, respektive osmé místo. Emma Raducanu nedávno zahájila antukovou sezónu vítězstvím a snaží se získat nasazení pro Roland Garros a možná se vrátí i Barbora Krejčíková. Vzhledem k dlouhé pauze od ní však nepůjdou čekat žádné zázraky.

Česká stopa

Za poslední dekádu si Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková připsali pod Eiffelovkou po třech triumfech.

V roce 2017 se zase radovala Lucie Šafářová, jež ovládla čtyrhru společně s Bethanií Mattekovou-Sandsovou.

Jediný úspěch ve dvouhře přišel v roce 2021 a postarala se o něj Barbora Krejčíková, jež dokázala přerušit úctyhodnou dominanci Igy Świątekové.

V letošním 1. kole kvalifikace se představí pánové Kopřiva se Svrčinou a tři dámy Bejlek, Fruhvirtová a Valentová. Hrát by mělo minimálně jedenáct jmen.

Zdroje: Wikipedia, rolandgarros.com, tennis.com

další zajímavé články