sobota, 19. 04. 2025
Skandál kolem Jannika Sinnera. Tenis řeší, zda pravidla platí pro všechny

Skandál kolem Jannika Sinnera. Tenis řeší, zda pravidla platí pro všechny

Tříměsíční trest za doping, žádné vynechané grandslamy a návrat těsně před domácím turnajem v Římě. To je výsledek dopingového nálezu Jannika Sinnera, jehož návrat se už pomalu blíží. Ne každý je s tím ale spokojený.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 19. 04. 2025
  • , zdroj fotky: Profimedia

Bouře před klidem

Jannik Sinner ještě nestačil zcela očistit své jméno po dopingovém skandálu, a už se znovu ocitl uprostřed bouře. Tentokrát však olej do ohně nepřilil nikdo menší než tenisová legenda Serena Williams, která svými komentáři otevřela téma dvojích standardů a nerovného přístupu ke hvězdám světového tenisu.

Williamsová, která během kariéry nikdy neměla problém říct nahlas svůj názor, v rozhovoru pro Time Magazine neskrývala své rozpaky nad mírností trestu, který italský šampion dostal.

Williamsová: „Mně by sebrali i grandslamy.“

Serena Williams se k případu vyjádřila nečekaně ostře, a přestože Sinnera označila za sympatického a pro mužský tenis potřebného hráče, dodala: „Kdybych něco podobného provedla já, dostala bych 20 let stopky a odebrali by mi grandslamy. Buďme k sobě upřímní.“

Tato ostrá slova otevřela starou ránu v tenisovém světě – podezření, že se s mužskými hvězdami zachází mírněji než s ženskými. A Serena nezapomněla připomenout ani Marii Šarapovovou, která byla v roce 2016 původně suspendována na dva roky za užívání meldonia, než jí byl trest zkrácen. Williamsová otevřeně přiznala, že s Mariou soucítí.

Trest, který vyvolává otázky

Sinner, světová jednička a dvojnásobný grandslamový vítězný šampion, měl podle pravidel původně čelit až čtyřletému trestu. Nakonec však díky dohodě s WADA dostal pouhé tři měsíce. Oficiálním důvodem mírného trestu byla kontaminace během masáže od člena jeho týmu. Mnozí však pochybují, zda podobně velkorysá shovívavost platí i pro méně populární hráče.

Hlavní otázky případu:

  • Proč Sinner dostal tak mírný trest?
  • Je spravedlivé, že se vrací přesně na turnaj v Římě?
  • Platí stejná pravidla pro muže a ženy?

Karen Moorhouse z Mezinárodní agentury pro integritu tenisu (ITIA) ale ujišťuje, že „každý případ je jedinečný a řeší se podle stejných pravidel pro všechny“. Přesto tato vysvětlení zatím nestačí ke zklidnění emocí fanoušků i kritiků.

Stigma, které nezmizí

Pro Jannika Sinnera bude návrat na kurty dvojnásob těžký. Ačkoli je mezi fanoušky v rodné Itálii oblíbený, jeho jméno už zůstane navždy spojeno s dopingovým případem a podezřením, že ne každý dostává stejně tvrdé tresty. V zákulisí tenisu se šušká, že ho čeká mnohem tvrdší zápas mimo kurt – zápas s vlastní reputací.

Mnozí budou zpochybňovat legitimitu jeho úspěchů a každý další triumf bude vždy doprovázen otázkou: „Je opravdu čistý?“

Soupeři na kurtu, přátelé mimo něj?

Ironií osudu Sinner trávil poslední dny svého trestu v Beaulieu-sur-Mer tréninkem s Jackem Draperem, svým přítelem a zároveň rivalem. Draper, který v době Sinnerovy absence vyhrál prestižní turnaj v Indian Wells, nyní paradoxně pomáhá svému konkurentovi připravit se na kontroverzní návrat.

Tenis tak před sebou má další dramatickou zápletku: dokáže se Jannik Sinner znovu prosadit, nebo navždy zůstane poznamenán dopingovým škraloupem? A hlavně – bude sportovní veřejnost ochotná odpustit mu „podezřelou“ shovívavost tenisových autorit?

Alcaraz a Swiatek prolomili mlčení: Chceme férové peníze za naši show

další zajímavé články