- Jan Matas ,
- 01. 05. 2025
Závěrečná horská etapa Giro d’Italia 2025 může přijít o klíčový vrchol. Průsmyk Colle delle Finestre, nejtěžší stoupání celého závodu, je aktuálně pod sněhem a jeho sjízdnost je vážně ohrožena. Organizátoři tak čelí možnosti zásadní změny trasy. A to jen pár týdnů před startem.
Do rozhodující dvacáté etapy zbývá ještě více než měsíc. Jenže květnové finále s cílem v Sestrière může dostat úplně jinou podobu. Důvod? V oblasti napadlo 30 až 40 centimetrů nového sněhu. A právě Finestre, vrchol letošního Gira ve výšce 2 178 metrů, je aktuálně neprůjezdné.
Toto místo má pro fanoušky cyklistiky skoro mystický význam. Poprvé se zde jelo v roce 2005. Ale památný se stal především rok 2018, kdy Chris Froome právě tady rozpoutal jeden z nejikoničtějších úniků v historii. Letos se měl Finestre vrátit ve velkém stylu – v brutální 203 kilometrů dlouhé horské etapě s převýšením 4 700 metrů.
Tím spíš zamrzí, že příroda může rozhodnout za pořadatele. Podle meteorologů z ilmeteo se k vrstvě starého sněhu přidaly další srážky – na některých místech leží až 160 cm bílé peřiny. Přes den se sice teploty pohybují kolem 10 °C, ale v noci klesají pod nulu. Tání je tak pomalé a povrch Finestre – z části tvořený šotolinou – všechno ještě komplikuje.
Tohle není žádná dramatizace na efekt. Historie Gira ukazuje, že podobné změny nejsou výjimečné. Stačí si vzpomenout na loňský ročník – 16. etapa byla kvůli počasí drasticky zkrácena a z původního horského spektáklu zbylo pouhých 118 kilometrů. Je tedy víc než pravděpodobné, že i letos může dojít na krizový plán B.
Definitivní verdikt o osudu Finestre zatím nepadl. Ale pořadatelé musí být ve střehu – šance, že se závodníci přes Cima Coppi (jak se nejvyššímu bodu Gira tradičně říká) skutečně nedostanou, roste každým dnem.
A když už jsme u velkých momentů, závěr letošního Gira bude mít zcela výjimečný náboj. Poprvé v historii projede závěrečná etapa Vatikánem. A co víc – podle šéfa RCS Umberta Caira půjde o poctu zesnulému papeži Františkovi, který odešel 21. dubna ve věku 88 let.
„Bude to velmi zvláštní okamžik,“ řekl Cairo na tiskové konferenci. Trasa etapy povede přes Vatikánské zahrady, Porta Perugia a dál podél Tibery, až do klasického cíle v Římě. Všechno směřuje k hromadnému dojezdu, ale symbolika bude letos silnější než kdy jindy.
Vatikánské začlenění bylo původně plánováno jako součást oslav jubilea, které připadá jednou za 25 let. Nakonec se proměnilo v rozloučení s papežem, který měl ke sportu hluboký vztah. Podle vatikánského mluvčího byl právě Františkův entuziasmus tím, co „otevřelo dveře tomuto výjimečnému propojení církve a cyklistiky“.