Po dvou třetinách soutěže jsou největší favorité na zisk Stanleyova poháru jasní: Chicago, Pittsburgh a Anaheim ukazují všem soupeřům záda, nicméně strach jde i z nebezpečné dvojky ze Severovýchodní divize - Montrealu a Bostonu.
Zkrácená sezona více než klasická ukazuje, jak jsou jednotlivá mužstva připravena na boje v play-off. I v základní části se hraje každý druhý den, hráči jsou pořád v plném nasazení a často nad míru unaveni. S těžkými podmínkami si nejlépe poradili hráči Chicaga, kteří kráčí za Prezidentovým pohárem.
Ve třiceti zápasech nebrali ani bod jen ve třech případech, a to zejména ze tří důvodů: skvělému brankářskému duu Crawford - Emery, dvěma hodně kvalitním a vyrovnaným útokům a poctivé defenzivě - hned tři hráči Blackhawks jsou v top 7 nejlepších obránců v plus minus. Chicago má třetí nejlepší útok a druhou nejlepší obranu, proti tomu se hraje hrozně těžko.
Taková vyváženost je výjimečná, ale neskutečně cenná. Své by o tom mohli povyprávět hokejisté Tampy Bay, kteří jsou druzí co do počtu vstřelených branek, ale vinou katastrofální defenzivy obsazují předposlední místo celé konference a naděje na play-off se ztrácí v nedohlednu. To se pak střelec Steven Stamkos a tvůrce Martin St. Louis mohou zbláznit. Přestože jim patří druhé a čtvrté místo v bodování NHL, o Stanley Cup si pravděpodobně nezahrají.
Lepší dvojici v bodování má jenom Pittsburgh, který táhne první Crosby a třetí Kunitz. Zejména díky nim jsou Tučňáci s přehledem nejlépe útočícím týmem ligy a třetím nejlepším v procentu získaných bodů.
Procento získaných bodů:
1. Chicago - 85%
2. Anaheim - 77,42%
3. Pittsburgh - 75,76%
4. Montreal - 72,58%
5. Boston - 71,67%
Nejlepší útok:
1. Pittsburgh - 116 gólů
2. Tampa Bay - 103 gólů
3. Chicago - 102 gólů
4. Anaheim - 101 gólů
5. Montreal - 98 gólů
Nejlepší obrana:
1. Boston - 64 gólů
2. Chicago - 66 gólů
3. Ottawa - 70 gólů
4. Minnesota - 71 gólů
5. Los Angeles, NY Rangers - 76 gólů