- Jan Matas ,
- 18. 12. 2025
Švédský fenomén Armand Duplantis se postaral o to, že tentokráte vládne evropskému sportu atletika (a konkrétně tyčka). Právě on se stal vítězem 68. ročníku ankety o nejlepšího evropského sportovce roku, jež má v kontinentálním měřítku mimořádnou váhu.
Armand Duplantis ovládl anketu evropského sportovce roku jednomyslně.
Předčil Alcaraze i Pogačara, atletika slaví po 20 letech.
Sezona 2025: světové tituly, rekord 630 cm a další diamant.
O výsledku rozhodovali zástupci 23 evropských tiskových agentur pod hlavičkou Polské tiskové agentury.
A tentokrát nebylo příliš co řešit. Duplantis se objevil na všech hlasovacích lístcích, což je samo o sobě výmluvné.
Celkem nasbíral 184 bodů a s přehledem nechal za sebou španělského tenistu Carlose Alcaraze (143) i čtyřnásobného vítěze Tour de France Tadeje Pogačara (134).
Atletický vítěz ankety se přitom nerodil lehce. Zástupce královny sportu čekal na triumf v této anketě celých dvacet let.
Naposledy slavila atletika v roce 2005, kdy se o prvenství podělila ruská tyčkařka Yelena Isinbayeva se švýcarskou tenisovou ikonou Rogerem Federerem.
Pro Duplantise jde zároveň o další potvrzení dlouhodobé dominance. V elitní trojce ankety figuruje počtvrté za sebou a popáté celkově.
Mezitím už stihl počtvrté vyhrát titul nejlepšího světového atleta a potřetí ovládnout i prestižní anketu Golden Tracks, zaměřenou výhradně na evropskou atletiku.
A to všechno má pevný základ v sezoně, která se jen těžko popisuje jinak než jako mimořádná.
V roce 2025 Duplantis obhájil titul mistra světa v hale i pod širým nebem, čtyřikrát posunul vlastní světový rekord až na současných 630 centimetrů a popáté v řadě získal diamantovou trofej. Jinými slovy: konkurence se snažila, ale i tak to bylo maličko.
V ženské části ankety, která se píše už od roku 1958, se letos nejvýše dostala nizozemská překážkářka Femke Bol, jež obsadila čtvrté místo.
Z českých sportovkyň dokázala tuto anketu v historii vyhrát pouze Jarmila Kratochvílová, a to v roce 1983.