úterý, 02. 12. 2025
Králové světové atletiky 2025? Duplantis a McLaughlin-Levrone! Oba už dva roky neznají nic jiného než první místa

Králové světové atletiky 2025? Duplantis a McLaughlin-Levrone! Oba už dva roky neznají nic jiného než první místa

Atletický svět poznal své krále a královny pro rok 2025. Mondo Duplantis a Sydney McLaughlin-Levrone si v Monaku převzali ocenění Světový atlet roku, čímž potvrdili svou absolutní dominanci v sezoně, která přinesla rekordy, historické výkony i dvě neporažené legendy.


  • autor: Jan Matas
  • , vydáno: 01. 12. 2025
  • , zdroj fotky: Profimedia

Koníčky Švábíkové? Nejen cestování a fotografie, ale i háčkování: Pěkně z toho bolí ruka, takže si u toho občas fyzicky ani neodpočinu

Během slavnostního galavečera World Athletics Awards 2025 bylo oceněno šest atletů v kategoriích dráha, technické disciplíny a disciplíny mimo stadion. Teprve poté byly oznámeny dvě hlavní hvězdy večera. 

Čtyři rekordy a sezona bez porážky: Duplantis je opět králem roku

Mondo Duplantis ovládl sezonu způsobem, jaký atletika dlouho neviděla. Šestadvacetiletý Švéd byl v roce 2025 neporažený ve všech 16 soutěžích, jako první tyčkař v moderní éře zvládl dvě neporazitelné sezony za sebou a navrch přidal čtyři světové rekordy (6,27 m, 6,28 m, 6,29 m a 6,30 m na mistrovství světa v Tokiu).

Duplantis získal také pátý titul v Diamantové lize.

„Je to obrovská čest. Doufám, že budu dál posouvat hranice a snad i trochu provokovat porotu, aby musela zase hlasovat pro mě,“ usmíval se Duplantis při přebírání ceny. 

McLaughlin-Levrone: fenomenální návrat a historické 400 m

Americká sprinterka Sydney McLaughlin-Levrone byla stejně dominantní. Druhou sezonu za sebou neprohrála ani jeden závod na 400 m ani na 400 m překážek, čímž prodloužila svou sérii vítězství na 24 závodů.

V Tokiu získala světový titul na 400 m v čase 47,78 a nutno říci, že jde o severoamerický rekord, druhý nejrychlejší čas historie a nový rekord mistrovství světa, který odolával 42 let. Jako první atletka v historii získala světové zlato na 400 m i na 400 m překážek.

„Rok 2025 byl o překračování mentálních i fyzických limitů. Děkuji všem, kdo mě podporovali. V roce 2026 chci posouvat hranice dál,“ uvedla McLaughlin-Levrone.

Další hvězdy sezony?

  • Emmanuel Wanyonyi získal tituly mistra světa i vítěze Diamantové ligy na 800 m.

  • Nicola Olyslagersová ovládla svět i Diamantovou ligu ve skoku do výšky a skočila rekord Oceánie 2,04 m.

  • Maria Pérezová byla neporažená v chodeckých závodech a vyhrála světové tituly na 20 km i 35 km.

  • Sabastian Sawe triumfoval v maratonech v Londýně i Berlíně, kde zaběhl nejlepší světový čas roku 2:02:16.

další zajímavé články