středa, 18. 06. 2025
Změny v žebříčcích: Menšík už je sedmnáctý, Bejlek atakuje kariérní maximum, Vondroušová mimo stovku

Změny v žebříčcích: Menšík už je sedmnáctý, Bejlek atakuje kariérní maximum, Vondroušová mimo stovku

Po druhém grandslamu sezony se opět měnilo pořadí v tenisových žebříčcích. Nejlepším českým hráčem na okruhu ATP zůstává Jakub Menšík, jenž poskočil na 17. příčku. Polepšila si také Sára Bejlek, která atakuje své dosavadní maximum, naopak Vondroušová vypadla z elitní stovky.


  • autor: Aleš Karafiát
  • , vydáno: 10. 06. 2025
  • , zdroj fotky: Profimedia

Český tenista Jakub Menšík měl být v mužském turnaji na French Open při svém debutu jedním z nejžhavějším želízek našich barev, po postupu přes domácího Mullera však ve druhém kole nestačil na Portugalce Rochu a druhý major sezony pro něj skončil předčasně. Nezadařilo se mu ani doma v Prostějově, kde hned v úvodním klání vypadla s Ukrajincem Sachkem. Přesto si však na žebříčku ATP polepšil o dvě místa a k 9. červnu mu patří 17. příčka, což je jeho životní maximum.

V elitní stovce pak má Česko ještě další tři hráče. Tomáš Macháč zůstává na 22. pozici, Jiří Lehečka poskočil na 33. příčku a polepšil si také Vít Kopřiva, jemuž aktuálně patří 83. místo. Kopřiva zaznamenal největší progres, když se posunul o tři pozice. Nejlepším českým deblistou zůstává Adam Pavlásek. Tomu se podařilo dostat o devět míst v před na 43. místo.

Okruhu ATP dál vévodí i přes finálovou porážku Ital Jannik Sinner. Jeho přemožitel z Roland Garros Carlos Alcaraz je nadále druhý a pořadí se neměnilo ani na bronzovém stupínku, který stále drží německý tenista Alexander Zverev. Následuje trio Jack Draper, Novak Djokovič a Lorenzo Musetti, které si kompletně polepšilo o jedno místo. Naopak sedmý Taylor Fritz z USA se propadl o tři příčky. Hned za ním je jeho krajan Tommy Paul a Holger Rune, elitní desítku pak uzavírá Australan Alex de Minaur.

Vondroušová mimo elitní stovku

Zatímco čeští tenisté z elitní stovky si spíše polepšili, tenistky nabraly ve většině případů opačný kurz. Karolína Muchová spadl o jedno místo a je čtrnáctá, dvě příčky ztratila i aktuálně sedmnáctá Barbora Krejčíková. O tři pozice dolů se propadla Linda Nosková a je momentálně 32. Sešup o deset míst pak zažila v tuto chvíli 73. Kateřina Siniaková, která alespoň nadále vévodí deblu. Výrazný pád zaznamenala Markéta Vondroušová, konkrétně o 69 míst, což znamená až 165. příčku.

Dařilo se naopak Marii Bouzkové. Ta poskočila na 44. pozici, když přeskočila tři hráčky. Mnohem větší skok udělala 120. Sára Bejlek, která si polepšila díky druhému kolu v Paříži a titulu na Makarské o 68 míst a od překonání svého nejlepšího umístění ji momentálně dělí jen šest příček. Za zmínku stojí také skok Terezy Valentové na 148. pozici.

Ani mezi ženami se pořadí v elitní desítce příliš nezměnilo. Nejlepší čtveřice zůstává neměnná ve složení Aryna Sabalenková, Coco Gauffová, Jessica Pegulaová a Jasmine Paoliniová. Následuje pátá Číňanka Čchin-wen Čeng, která si prohodila pozice se sedmou Igou Šwiatekovou. Šestá zůstala Mirra Andrejevová a osmou pozici zase obhájila Madison Keysová. Devátá už je Španělka Paula Badosaová, jež přeskočila Američanku Emmu Navarrovou. Ta uzavírá první desítku.

McEnroe: Klidně bych se hádal, že by byli Alcaraz a Sinner favority i proti Nadalovi v jeho nejlepších letech

další zajímavé články