Optimismus v NHL ohledně kolektivní smlouvy střídá skepse
-
autor:
Michal Tichy
-
, vydáno:
20. 08. 2012
Velký rozdíl mezi oběma stranami. Tak v kostce hodnotí současnou situaci šéf NHL Gary Bettman. Vedení soutěže a hráčská asociace (NHLPA) se v minulém týdnu sešli, aby rozpitvali návrh ze strany hráčů. O den později se vyjádřila druhá strana a dřívější optimismus se rázem vytratil. Shoda je dál, než se čekalo.
"Oba návrhy jsou daleko od sebe, nejsme na stejné straně," otevřel svůj veřejný projev Gary Bettman. "Projednali jsme návrh od NHLPA a je tu stále množství otázek, které jsme nedořešili, protože na ně mají obě strany rozdílný názor. Musíme tedy pracovat dál, nemáme moc času," dodal komisionář severoamerické hokejové soutěže.
Na druhé straně barikád hovoří k veřejnosti Don Fehr, šéf NHLPA a samozřejmě nešetřil kritikou. "Ten rozdíl, který tady vznikl, a není zrovna malý, způsobila NHL. Minule se hráčům zredukovaly platy o 24% a oni si řekli, že to tedy udělají znovu. Je to nepřijatelné," hřímal Fehr.
Současná kolektivní smlouva (CBA) vyprší 15. září a bez nové se NHL hrát nemůže. Zatímco sami hráči se vyslovili v tom smyslu, že hrát soutěž chtějí, ikdyby se kolektivní smlouva podepsala den před startem soutěže, tedy 10. října, Gary Bettman je nekompromisní a je připraven start soutěže zrušit, pokud se obě strany do 15. září nedohodnou.
Stávka v NHL není ničím novým. Za posledních dvacet let zpustly stadiony celkem třikrát. Naposledy měla soutěž výluku v sezóně 2004-05, např. Jaromír Jágr tehdy oblékl dres Kladna a později ruského Omsku. V dubnu 1992 se odehrála desetidenní stávka, která vedla ke změně programu ve třiceti zápasech.
V čem je vlastně problém? Bettman sice ocenil, že hráčská asociace nezměnila již stávající schéma ohledně platových stropů, avšak nesouhlasí s navrhovanou strukturou odměn pro kluby ze zisků NHL. "Otázka financí a jejich řešení je ze strany unie hráčů navrhována takovým způsobem, který nemůžeme odsouhlasit. Prostě nejsme zajedno," uvedl Bettman. Fehr Kontroval vlastním prohlášením. "Víte, hráči se moc nechtějí dostat do pozice, kdy svolí, aby je soutěž zase obrala o peníze, tak jako se stalo minule. Přesně takový postoj nyní soutěž zastává a kvůli nim jsme teď tam, kde jsme," podotkl zástupce hráčů.
Vede se také spor o úplnost návrhu ze strany NHLPA. Zatímco Bettman Fehra kritizuje za nedodržení dohody a prezentaci ne zcela úplné verze návrhu, Fehr opět nesouhlasně pokýval a tisku sdělil, že NHL dostala veškeré nutné poklady, ale současně přiznal, že hráčská asociace zatím neodevzdala návrh týkající se určitých bodů pro smlouvy a jejich řešení. Tyto záležitosti však budou soutěži předány tento týden.
Odborníci se zatím údajně staví na stranu hráčské asociace. Oba návrhy jsou pro laika více než složité, plné právních a jiných termínů a samozřejmě velmi složitých "frází", které dokáže přelouskat a pochopit člověk orientující se v této oblasti. Pojďme si však laicky shrnout to nejpodstatnější. NHLPA navrhuje, že se vzdá celkem 465 mil. dolarů v případě, že příjmy NHL budou i nadále růst. Fehr dodává, že tahle částka může vyrůst dokonce na 800 mil. dolarů, pokud příjmy NHL budou růst stejným tempem jako v posledních dvou letech. Po čtyřech letech, pokud se NHL bude finančně dařit, budou mít hráči právo změnit smlouvu na současný stav, který mluví o příjmech pro hráče mezi 54-57% ze zisků NHL.
Dalším bodem sváru je finanční pomoc slabším týmům. Hráči zastávají stejný názor jako legendární Robin Hood. Chudé týmy by měly mít nárok na největší peníze.Tím by příjem ze zisků soutěže pro nejbohatší kluby logicky klesl a to si samozřejmě vlastníci nechtějí nechat líbit. Hráči naopak tvrdí, že tento systém je ideální pro stabilizaci finančního systému v lize.
Návrh vedení ligy je neústupný v následujícím. Úplně se zruší arbitrážní komise pro posuzovaní platů. Prodlouží se doba čekání na statut neomezeného volného hráče ze současných sedmi let na deset. Největším bodem sváru je ale určitě ono nechvalně proslulé opětovné zredukování platů o dalších 24%.
Bettman si ještě stačil rýpnout do svého konkurenta a řekl, že v takové NFL (americký fotbal) nebo NBA (basketball) se obě strany dohodly za podobných podmínek, které v daných soutěžích vedení ligy navrhovalo. Fehr opět kontroval a podivoval se, proč Bettman nezmínil MLB (baseball), kde neexistuje platový strop a naopak rozdělování peněz pro kluby z příjmů soutěže je nastaveno podobně jako navrhuje NHLPA.
Inu, obě strany bojují horlivě, ale je zde velká šance, že nejvíce "raněných" bude v táboře fanoušků.