Trenér nizozemského národního týmu
Louis van Gaal v sobotním čtvrtfinálovém zápase mezi jeho svěřenci a Kostarikou opět ukázal své taktické mistroství, když krátce před koncem prodloužení prostřídal brankaře.
Místo dosavadní jedničky
Jaspera Cillessena šel pokutové kopy chytat brankař Newcastle United
Tim Krul. Televizní komentátoři a analytici začali okamžitě spekulovat o penaltových schopnostech šestadvacetiletého Krula, které jak se později ukázalo nejsou bůhví jak valné.
Konečný výsledek udělal z Krula hrdinu a van Gaala opěvovaného stratéga, holá fakta však před penaltovým rozstřelem mluvila proti nim. Tim Krul si sice rozhodnutí zápasu po pokutových kopech vyzkoušel už ve svém druhém startu v nizozemské reprezentaci, kdy Oranjes odehráli přátelský zápas v Uruguayi, konečná prohra 4:3 však hovoří proti němu.
Mnohem výmluvnější jsou navíc klubové statistiky.
Krul za poslední tři roky v Newcastlu čelil
dvaceti penaltám a pouze dvě chytil. V letošní sezoně čelil pěti pokutovým kopům, v loňské dvěma, ale ani jeden nechytil. Jeho jediné dva úspěchy se datují do sezony 2011/12, kdy chytil penaltu
Franku Lampardovi (Chelsea i tak vyhrála 3:0) a
Davidu Dunnovi (Newcastle porazil Blackburn 2:0).
Na podporu van Gaalova rozhodnutí je statistika
Jaspera Cillessena, který v mužské kategorii pyšní ještě horší statistikou
nula chycených ze šestnácti pokusů. Naproti tomu třetí do party z nizozemského brankařského tria
Michel Vorm je na tom lépe než Krul.
Brankář Swansea City čelil během posledních tří let
jedenácti pokutovým kopům a tři z nich chytil. Toto rozhodnutí upřednostnit brankáře Newcastlu United před Vormem udělal Louis van Gaal už před turnajem a bylo nakonec učiněno pro větší fyzické dispozice Tima Krula, především kvůli výšce (193 cm) a rozsahu paží.
-Stanislav Gajdoš-
(zdroj fotky: twitter.com/KJ_Huntelaar)