- Petr Zajíc ,
- 24. 06. 2026
V Edmontonu začíná nová éra a rozhodně nepůjde o pozvolnou přestavbu. Nový trenér Mike Babcock nastupuje s jediným úkolem a sice dovést Oilers ke Stanley Cupu. Čas totiž běží. Connor McDavid vstupuje do prvního roku nového dvouletého kontraktu na 25 milionů dolarů a v zákulisí už se mluví o létě 2028, kdy by se mohl stát volným hráčem.
Právě rozhovor s McDavidem, Leonem Draisaitlem a Zachem Hymanem přesvědčil Babcocka, aby ukončil trenérský důchod a nabídku Oilers přijal. "Interakce s hvězdnými hráči, kteří nechtějí nic jiného než vyhrávat a sami vám říkají, že jsou ochotni změnit některé věci, aby se to povedlo, je pro trenéra nesmírně vzrušující. Detailně jsem jim vysvětlil změny, které budou nutné, pokud chceme uspět ve chvíli, kdy na tom bude nejvíc záležet. A když mi řekli, že do toho jdou naplno, dalším krokem bylo jednání s vedením klubu," vysvětlil nový kouč.
Babcock přitom naznačil, že změny se budou týkat i samotného McDavida. "Nežádáme po něm, aby dával méně bodů. Chceme, aby dělal věci správně, aby byli důležitější i ostatní hráči v týmu a aby v některých detailech hrál trochu jiným způsobem. Prošel jsem to s nimi bod po bodu a oni souhlasili," uvedl.
Následně připomněl příklad legendárního Steva Yzermana. "Možná jste slyšeli o jednom hráči jménem Steve Yzerman. Dlouhé roky sbíral body, pak přišel Scotty Bowman, Steve tolik nebodoval, ale získal tři Stanley Cupy. A Steve by vám dnes okamžitě řekl, že poháry jsou mnohem cennější," informoval.
Edmonton zkouší prorazit už řadu let. Babcock je šestým trenérem Oilers od chvíle, kdy klub v roce 2015 draftoval McDavida. Před ním se o úspěch pokoušeli Kris Knoblauch, Jay Woodcroft, Dave Tippett, Ken Hitchcock i Todd McLellan. Knoblauch dokonce dovedl tým do dvou finále Stanley Cupu po sobě, přesto po letošním vyřazení od Anaheimu skončil.
Generální manažer Stan Bowman ale odmítá, že by McDavidova smlouva vytvářela mimořádný tlak. "Na tohle se mě ptají od prvního dne. Nevím, jestli jsme dnes víc pod tlakem než před dvěma lety. Naším cílem je pořád totéž, udělat všechno pro to, abychom vyhráli Stanley Cup. A když vyhráváte, hráči většinou chtějí zůstávat," řekl.
Sám Babcock ví, že fanoušky nepřesvědčí slovy. "Nezáleží na tom, co řeknu. Záleží na tom, co uděláme. Chceme, aby fanoušci Oilers byli na svůj tým mimořádně hrdí. Uděláme všechny hráče důležitějšími a více zapojenými do hry. A zajímavé je, že právě naši lídři o to sami žádají. Když je vám osmnáct, nepřemýšlíte tak. Když ale chcete vyhrát titul, začnete se na věci dívat jinak," uzavřel.