- Aleš Karafiát ,
- 17. 03. 2026
Český hokej čeká po květnovém mistrovství světa výrazná změna – reprezentační lavička se uvolní. Úspěšný kouč Radim Rulík, který přivedl národní tým opět na světový trůn, se rozhodl vydat jinou cestou a vrátit se k práci v klubu. A jeho rozhodnutí už je definitivní.
Česká hokejová reprezentace vstoupí po letošním mistrovství světa do nové éry bez dosavadního hlavního trenéra Radim Rulíka. Šedesátiletý kouč se rozhodl nepřijmout nabídku svazu na prodloužení smlouvy. Podle informací serveru iDNES má místo toho zamířit na extraligovou lavičku kladenských Rytířů, kde by měl začít působit od příští sezony. Spolu s ním u reprezentace skončí také celý jeho realizační tým.
„Radim odvedl vynikající práci nejen na lavičce národního týmu, ale také prosazením myšlenky úzké spolupráce mezi reprezentačními trenéry napříč všemi věkovými kategoriemi. Za to všechno mu patří velké poděkování,“ uvedl prezident svazu Alois Hadamczik.
Rulík své rozhodnutí vysvětlil s typickou otevřeností. „Po důkladném zvážení s kolegy jsme se rozhodli nabídku na pokračování nepřijmout. Bylo pro mě obrovskou ctí vést český národní tým, společně jsme do toho dali maximum a za to bych chtěl všem poděkovat. Cítím, že je potřeba zase ta každodenní klubová práce a prostředí, které trenéra přirozeně drží v neustálém procesu učení a posouvání dál," řekl.
Podle dostupných informací má jeho další krok směřovat právě na Kladno, které v aktuální sezoně vypadlo v předkole play-off po dramatické sérii se Spartou Praha. Rozhodující duel v O2 aréně tehdy Rytíři ztratili až v prodloužení. Tým vedl Tomáš Plekanec, jenž byl zároveň Rulíkovým asistentem u národního týmu. „Jako první to musí oznámit organizace, ve které budu působit," reagoval Rulík na spekulace o svém přesunu zdrženlivě.
Hadamczik zároveň ujistil, že zkušený trenér zůstane českému hokeji nablízku. „Radimově touze po návratu ke klubovému hokeji rozumím. Jsem ale moc rád, že zůstává nadále součástí sportovního úseku a bude se podílet na tom, aby byl český hokej ve světové špičce," dodal.
Rulík převzal reprezentaci v červnu 2023 po odchodu Kari Jalonena. K seniorskému výběru se přesunul od dvacítky, s níž získal stříbro na mistrovství světa hráčů do 20 let. Hned v první sezoně u „áčka“ slavil obrovský úspěch – na domácím šampionátu v Praze dovedl tým ke zlatým medailím. O rok později Češi skončili ve čtvrtfinále ve Stockholmu po porážce se Švédskem a stejná fáze byla konečnou i na únorových olympijských hrách, kde národní tým padl s Kanadou 3:4 v prodloužení.
Otázka nástupce zůstává otevřená. Nejčastěji se skloňuje jméno Tomáše Plekance, ve hře je ale také Pavel Gross nebo Zdeněk Moták, jenž nedávno převzal juniorský tým. Jasno by mělo být ještě před startem mistrovství světa. Posledním Rulíkovým turnajem na lavičce reprezentace bude květnový šampionát ve Švýcarsku. Češi se ve skupině B ve Fribourgu utkají s Kanadou, Švédskem, Dánskem, Slovenskem, Norskem, Slovinskem a Itálií. Na 89. mistrovství světa budou obhajovat postup do čtvrtfinále – a zároveň se rozloučí s trenérem, který je dovedl zpět na světový vrchol.