- Petr Zajíc ,
- 17. 05. 2025
Jedna výhra za druhou, skóre jak z videoher a týmová pohoda, která děsí konkurenci. Kanada na mistrovství světa působí jako válec z roku 2015. Tehdy v Praze vymazala všechny. A podle Ryana O’Reillyho má tenhle tým k té éře až nebezpečně blízko.
Mistrovství světa v roce 2015 se zapsalo do dějin nejen českým pořadatelstvím, ale hlavně tím, co předvedla Kanada. Tým plný hvězd tehdy nezaváhal ani jednou, všechno vyhrál v základní hrací době a ve finále rozcupoval Rusko 6:1.
A jakousi ozvěnou té dominance působí letošní sestava. Po čtyřech zápasech mají Kanaďané skóre 21:2. Nehrají silově, nehledají rekordy, prostě si to rozdají s každým a zatím nikdo nezvládá držet krok. Slovinsko, Francie, Lotyšsko, Rakousko… všichni padli, často bez odporu.
Ryan O’Reilly, centr s hokejovým přehledem i historickým kontextem, vidí podobnost: „Myslím, že tenhle tým má hodně společného s tím z jara 2015. Máme velkou palebnou sílu a v týmu panuje skvělá nálada,“ řekl pro TNT Sports.
A má proč porovnávat. Už je na svém sedmém světovém šampionátu a do konce turnaje může překonat Ryana Smytha jako nejčastějšího reprezentanta Kanady na MS. Titul z Prahy pamatuje, stejně jako Sidney Crosby, Nathan MacKinnon či Brayden Schenn.
Týmový rozpočet? 106,2 milionu dolarů. Nad aktuálním platovým stropem NHL o více než 20 procent. V relativních číslech je to sice o něco méně než v roce 2015, kdy Kanada překračovala strop o 33 %, ale pořád jde o výjimku.
Pro srovnání:
Tohle není běžná sestava. Třetina hráčů má reálnou šanci zahrát si olympiádu v roce 2026. Zbytek o to minimálně sní a nikdo nepřijel jen na výlet. Uvidíme, jak se s tímto strojem popasuje Slovensko, které je další na řadě.
Hokejová dominance. Kanada na MS šokovala pasáží, která trvala déle než klasická přesilovka