- Jan Matas ,
- 24. 04. 2025
Na kurtu hvězdy a mimo něj vystrašení lidé s budíkem nastaveným na každou hodinu? Až tak strašné to asi není, ale i tak se mezi profesionálními tenisty šíří atmosféra, která má do klidu daleko. Doping už dávno není jen o podvádění. Je to o omylu, náhodě, spreji na ránu nebo kontaminovaném doplňku. A nervy tečou.
French open 2025 - termín, program, největší favorité i černí koně nejnáročnějšího turnaje planety
„Upřímně řečeno, i po nějaké době na to člověk stále myslí,“ říká světová dvojka Iga Świateková, která si kvůli kontaminovanému melatoninu odkroutila měsíční zákaz činnosti. Už se sice vrátila, ale klid? Ten rozhodně nepřišel. „Přináší to trochu úzkosti… a nemluvím jen o sobě.“
Świateková není sama. V tomhle příběhu figuruje i Jannik Sinner. I on měl smůlu. Klostebol se mu dostal do těla přes běžný hojivý sprej. Verdikt? Tři měsíce stopka. I když nešlo o úmysl, trest přišel.
„Od ostatních hráčů vím, že to není snadné. Celá věc je těžká, protože jsem neměla moc pod kontrolou to, co se mi stalo,“ pokračuje Polka. „Dovedu si představit, že někteří hráči se bojí, že by se to mohlo stát i jim.“
Tenisový svět dnes připomíná laboratorní skleník. Všechno pod drobnohledem. Každý hráč musí každý den nahlásit přesně jednu hodinu, kdy bude k dispozici na konkrétním místě. Stačí zapomenout. Jednou, dvakrát, třikrát… a máte zaděláno na malér.
„S neustálým upřesňováním polohy a všeho možného je někdy systémově obtížné to zvládnout,“ říkáŚwiateková. „Každý den, když cestujeme, musíme doslova říct, kde jsme. Když zapomeneme, můžeme dostat 'no show', pak tři 'no show', a to znamená vzdálenost.“
A trauma z celého systému sdílí i další hvězdy. Třeba Tunisanka Ons Jabeurová.
„Zvonek. Pět ráno. Zase dopingová kontrola,“ popisuje svoje pocity. „Vím, že musíme udržet sport čistý, a to je velmi důležité. Ale dělá mi to velké starosti,“ zakončila.