Elitní soupeři z prvního koše
Rozhodnutí, zda Češi změří síly s Francií nebo Chorvatskem, padne po finále Ligy národů. Oba celky mají za sebou historicky úspěšná mistrovství světa – Francie triumfovala v roce 2018, Chorvatsko získalo bronz v roce 2022. Česká reprezentace tedy musí počítat s tvrdým startem kvalifikace.
Tradiční soupeři přinášejí optimismus
Černá Hora je soupeřem, na kterého má národní tým dobré vzpomínky. Ve dvou předchozích kvalifikacích na Euro dokázali Češi čtyřikrát zvítězit, a to bez inkasovaného gólu. Na Faerských ostrovech pak reprezentace od roku 1994 vždy slavila úspěch a pokaždé udržela čisté konto.
Historicky nejsnazší výzva: Gibraltar
Gibraltar se jeví jako nejslabší článek skupiny. Český tým by měl bez problémů získat plný bodový zisk, což by mohlo rozhodovat při postupových scénářích.
Šance na přímý postup a formát baráže
Kvalifikace nabízí přímý postup pouze vítězům 12 skupin. Češi tak budou muset cílit na první místo, nebo se připravit na náročnou baráž, která rozhodne o zbylých čtyřech postupujících.
Rozšíření turnaje mění pravidla hry
Poprvé v historii se mistrovství světa zúčastní 48 týmů. Tento formát dává Evropě tři další postupová místa, což zvyšuje šance české reprezentace. Turnaj se uskuteční v USA, Kanadě a Mexiku, přičemž jeho zahájení je plánováno na 11. června 2026.
„Los nám dal zajímavou skupinu, kde můžeme využít historickou dominanci proti některým soupeřům. Na druhou stranu musíme být připraveni na obrovskou výzvu, kterou představuje Francie nebo Chorvatsko,“ uvedl podle webu Livesport trenér Jaroslav Šilhavý.
Návrat na světovou scénu po 20 letech?
Češi naposledy hráli na mistrovství světa v roce 2006 v Německu. Cílem současného týmu je tento dlouhý půst ukončit a dokázat, že český fotbal patří mezi evropskou elitu. Jak si tým povede, zjistíme už od března 2025, kdy kvalifikace odstartuje.
Skupina A: Německo/Itálie vítězové, Slovensko, Severní Irsko, Lucembursko
Skupina B: Švýcarsko, Švédsko, Slovinsko, Kosovo
Skupina C: Portugalsko/Dánsko poražení, Řecko, Skotsko, Bělorusko
Skupina D: Francie/Chorvatsko vítězové, Ukrajina, Island, Ázerbájdžán
Skupina E: Španělsko/Nizozemsko vítězové, Turecko, Gruzie, Bulharsko
Skupina F: Portugalsko/Dánsko vítězové, Maďarsko, Irsko, Arménie
Skupina G: Španělsko/Nizozemsko poražení, Polsko, Finsko, Litva, Malta
Skupina H: Rakousko, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Kypr, San Marino
Skupina I: Německo/Itálie poražení, Norsko, Izrael, Estonsko, Moldavsko
Skupina J: Belgie, Wales, Severní Makedonie, Kazachstán, Lichtenštejnsko
Skupina K: Anglie, Srbsko, Albánie, Lotyšsko, Andorra
Skupina L: Francie/Chorvatsko poražení, Česko, Černá Hora, Faerské ostrovy, Gibraltar