- Jiří Zubík ,
- 10. 12. 2024
Již ve čtvrtek 28. listopadu odstartuje historicky 16. mistrovství Evropy žen v házené. Jaké je rozpoložení českého týmu a kdo vlastně obhajuje titul? To, ale i další zajímavosti se dočtete v následujícím souhrnu.
Šampionát budou letos pořádat tři země. O organizaci se společně podělí Rakousko, Maďarsko a Švýcarsko. Turnaj odstartuje již ve čtvrtek 28. listopadu, kdy ho otevře trojice duelů hraných od 18 hodin. V tuto dobu mezi sebou změří síly Maďarsko s Tureckem, Rakousko se Slovenskem a Španělsko s Portugalskem. O dvě a půl hodiny později půjdou do akce i obhájkyně titulu z Norska, které zahájí svoji pouť za dalším zlatem soubojem se Slovinskem.
Česká reprezentace zvládla pod taktovkou trenéra Benta Dahla kvalifikační skupinu, ve které skončila druhá za Nizozemskem. Poslední skončil podle očekávání Finsko, jež navíc neuhrálo jediný bod, a tak byly největšími soupeřkami českých hráček Portugalky. Češkám se podařilo v obou zápasech s celkem z Pyrenejského poloostrova zvítězit a mohou se tak těšit na nadcházející šampionát, kde v základní skupině postupně narazí v maďarském Debrecenu na Rumunsko, Srbsko a Černou Horu. Naše reprezentantky sehrály před šampionátem dva přípravné duely s Angolou a Španělskem, v obou případech skončil zápas nerozhodně.
Mezi hlavní opory bude patřit kapitánka Veronika Malá hrající za německý Ludwigsburg a především Markéta Jeřábková, jež působí v dánském Ikast Handboldu. Kromě nich figuruje v závěrečné nominaci dalších pět legionářek – Anna Franková z Metzingenu, Markéta Šustáčková z Molde Elite, Eliška Desortová z Dunajské Stredy, Veronika Andrýsková ze Sport-Union Neckarsulm a Charlotte Cholevová z rumunského Ramnicu Valcea. Mezi tyčemi bude mít Dahl k dispozici naopak trio působí v domácí nejvyšší soutěži – Petru Kudláčkovou ze Zlína, Sabrinu Novotnou z Kynžvartu a Patricii Wizurovou z Poruby. Kvůli zranění se od národního týmu odpojily Natálie Kuxová a Anna Jestříbková.
Jak již bylo zmíněno, Češky se utkají s Rumunskem, Srbskem a Černou Horu, tedy soupeřkami z Balkánského poloostrova. První zápas přitom odehrají v pátek 29. listopadu od 18 hodin s Rumunskem, na jehož hranice to je z Debrecenu jen malý kousek. „Rumunky budou mít podle mě tisíce fanoušků, kteří je poženou. Mají spoustu mladých hráček, které mají individuální kvality. V reprezentaci už nehraje třeba Cristina Neagu. Bude zajímavé sledovat, jak se mladé házenkářky chopí šance a zodpovědnosti na turnaji," upozornil trenér Bent Dahl.
Dva dny na to změří národní tým síly se Srbskem, které sází na zajímavý generační mix. „Je to generační tým, ve kterém je spoustu zkušených hráček, ale také jsou v něm mladé hráčky. Mají hráčky ve velkých klubech na mezinárodní scéně. Vloni na mistrovství světa Srbky skoro porazily Dánsko. Bude to nebezpečný soupeř," prozradil Dahl.
V závěru základní skupiny čeká na Česko hlavní aspirant na postup – Černá Hora, se kterou si zopakují duel o 7. místo z mistrovství světa. „Budou to favoritky skupiny. Hráčky v týmu se nezměnily, jen trenér. Uvidíme, jak to ovlivní tým a jak budou hrát. Ale stále mají stejný základ týmu," poznamenal Dahl.
Mezi největší aspirantky na titul patří výběr Norska, který bude na šampionátu obhajovat zlatou medaili. Norky otevřou Euro ve čtvrtek 28. listopadu od 20.30 hodin se Slovinskem. Podle předpokladů by je však na trůnu pro vládce Starého kontinentu mohla vystřídat Francie nebo Dánsko. Reprezentantky země Galského kohouta vstoupí do turnaje rovněž ve čtvrtek od 20.30 hodin proti Polsku. Dánky si poprvé na šampionátu zahrají o 24 hodin později, kdy je vyzve Chorvatsko. Za černého koně bychom mohli považovat další severskou házenkářskou baštu – Švédsko. To zahajuje ve stejném čase jako Norsko a Francie, jejich prvními soupeřkami budou hráčky Severní Makedonie.
Mistrovství Evropy žen se hraje každé 2 roky, přičemž pokud se letos podaří vyhrát favorizovanému Norsku nebo Francii, udrží si tyto dvě země již desetiletou nadvládu. Lepší bilanci mají aktuálně Norky, které od roku 2014 zvedly nad hlavu mistrovství titul hned třikrát. Francie se radovala jednou, a to v roce 2018, kdy sama Euro pořádala.
České hráčky čeká návrat mezi evropskou elitu. Na posledním mistrovství Evropy v Černé Hoře, Severní Makedonii a Slovinsku totiž po předchozí trojnásobné účasti v řadě nestartovaly. Historickým maximem našich házenkářek je 8. místo, které se jim podařilo vybojovat v letech 1994 a 2002.
Ačkoliv Euro pořádají tři země, bude se hrát ve čtyřech městech. Pouze ve třech z nich budou probíhat boje v základních skupinách. Ani jedno přitom není v dané zemi tím hlavním. Maďarky budou, ve snaze postoupit do vyřazovací fáze, spoléhat na podporu fanoušků v hale v Debrecenu, Rakousko požene dobře aréna v Innsburcku a Švýcarkám má k co nejlépšímu umístění pomoci házenou ozářená Basilej. Vyřazovací část, do které postoupí dva nejlepší týmy z každé z šesti skupin, bude už probíhat v Debrecenu a ve Vídni.