čtvrtek, 19. 09. 2024
Na olympiádu se vyplatí jet! Aneb TOP 10 medailových boháčů

Vítězové olympijských medailí se po úspěšných hrách v Paříži vracejí domů a někteří sportovci byli zpět přivítáni obrovskými finančními odměnami. Kdo jsou největší boháči?

• autor: David Hebi
  • , vydáno: 16. 08. 2024
  • , zdroj fotky: profimedia.cz

K překvapení mnohých byla Velká Británie vedle Nového Zélandu, Švédska a Norska jedním ze čtyř národů, které sportovcům nenabízely finanční odměny, pokud letos v létě získají na olympijských hrách medaili.

Ale na druhém konci žebříčku vedl Hongkong, který rozdal nejvíce peněz, protože 6 milionů HK$ (599 000 liber) bylo uděleno každému sportovci, který přijel z Paříže se zlatou medailí.

Cheung Ka-long a Vivian Kong Man-wai vyhráli zlato v šermu a byli na prvním místě v tabulce odměn všech sportovců, kteří soutěžili v Paříži.

Na druhém místě jsou tři atleti z Tchaj-wanu, kteří vyhráli zlato – Lin Yu-ting, Wang Chi-lin a Lee Yang – protože jim bylo předáno 20 milionů NT $ (481 000 liber) za umístění na stupních vítězů.

Leon Marchand – francouzský zlatý chlapec – je druhým nejvyšším výhercem odměn ze všech sportovců, kteří letos v létě získali více než jednu medaili.

Francouzský plavec získal 80 000 eur za každou ze svých čtyř zlatých medailí plus dalších 20 000 eur (17 000 liber).

Na šestém místě je gruzínské trio vítězů zlatých medailí – Lasha Bekauri, Geno Petriashvili a Lasha Talakhadze. To dostalo každý jeden milion gruzínských lari, což je přibližně 289 000 liber.

Peníze pro všechny!

Tamara Csipesová z Maďarska získala dvě stříbrné medaile a bronz v kanoistice a v tabulce prize money obsadila osmé místo. Za každou stříbrnou medaili dostali maďarští sportovci 39,27 milionů HUF (85 000 liber), zatímco bronzová medaile má hodnotu 32,35 milionů HUF (70 000 liber).

O deváté místo v tabulce prize money se podělili čtyři turečtí atleti, včetně jejich virálního střelce z pistole Yusufa Dikece. Za každou stříbrnou medaili Turecko udělilo jejich sportovcům 600 tureckých lir v hodnotě republikového zlata – minci vydanou vládou, která má hodnotu přibližně 235 000 liber.

Na desátém místě je italská hvězdná gymnastka Alice D’Amato, která v Paříži získala jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. Za každého zlatého medailistu platí Itálie svým sportovcům 180 000 eur (154 000 liber), zatímco každé stříbro má hodnotu 90 000 eur (77 000 liber).

Nedokážu si představit, že bych hrál v roce 2028 v Los Angeles, přiznává LeBron. Jaké země veřejně pochválil?