- Jan Matas ,
- 22. 06. 2026
Nikdy jsem nedopovala, nikdy neměla pozitivní test. Těmito slovy otevřela tenistka Markéta Vondroušová na sociálních sítích nejtěžší kapitolu své kariéry. Bývalá světová šestka popsala sedm měsíců strachu, bezmoci a každodenní nejistoty, které ji zasáhly víc, než si kdy dokázala představit.
Vondroušová svůj příběh otevřela jednoznačným prohlášením. „Nikdy jsem nedopovala. Nikdy jsem neměla během kariéry pozitivní test. Podstoupila jsem nespočet antidopingových kontrol a vždy jsem šla na kurt s čistým svědomím," napsala na Instagram. Připomněla i to, co následovalo bezprostředně po incidentu. „Pouhé tři dny po incidentu, který mi nakonec změnil život, jsem byla znovu testována. Výsledek byl negativní. Stejně jako všechny testy předtím," uvedla.
Jádro celého případu spočívá v neodevzdání vzorku. Rodačka ze Sokolova ho hájí tím, že komisařka německé antidopingové agentury se nechovala podle obvyklých postupů. Za tenistkou přišla mimo hodinový interval, který sportovci denně uvádějí v aplikaci ADAMS a jehož prostřednictvím informují, kdy a kde budou k zastižení. Příchod po osmé hodině večer u bývalé světové šestky podle jejích slov spustil akutní stresovou reakci. Komisařku navíc nepustila do bytu s argumentem, že se žena nelegitimovala a neukázala pověření.
Tenisový antidopingový program ovšem počítá s tím, že hráči mohou být jednou ročně testováni i bez předchozího upozornění. Jde o záměr, organizace chce, aby byl program co nejméně předvídatelný. Komisařka ve své zprávě naopak tvrdila, že všechny náležitosti splnila.
Uplynulé období označila šestadvacetiletá hráčka za nejtěžší v životě. „Každý den se probouzíte s nejistotou, strachem a pocitem, že ztrácíte kontrolu nad svým životem. Je to neuvěřitelně vyčerpávající a bolestivé období, které mě zasáhlo mnohem víc, než jsem si kdy dokázala představit," svěřila se stříbrná medailistka z olympijských her v Tokiu. Délku martyria vyjádřila naléhavým výčtem. „Sedm měsíců čekání. Sedm měsíců nejistoty. Sedm měsíců bojů. Sedm měsíců každodenní naděje, že se všechno nakonec vyřeší," líčila.
Zdůraznila přitom, že po celou dobu plnila vše, co se od ní žádalo. „Spolupracovala jsem. Odpověděla jsem na každou otázku. Dodala jsem vše, co se chtělo. Vypovídala jsem před tribunálem a snažila se co nejlépe vysvětlit, co se stalo,"vyjmenovala aktuálně 49. hráčka světového žebříčku. Ani plnění povinností ale nakonec nestačilo. „Doufala jsem, že když budete upřímní, budete spolupracovat a uděláte vše, co můžete, že to bude stačit. Ale někdy to nestačí," posteskla si.
Závěr jejího vyjádření zněl smířlivě, ale bolestně. „Profesionální sport znamená přijímat pravidla a kontroly. Vždy jsem je respektovala a chápu, proč existují. Pouze si přeji, aby nikdy neztratily svou lidskost," dodala finalistka French Open z roku 2019. Jak bude její příběh pokračovat, zatím neví ani ona sama. „Dnes nemohu říct, co přijde dál. Posledních sedm měsíců zanechalo stopy, které přes noc nezmizí. Vzaly mi radost, sebevědomí a pocit bezpečí, který jsem kdysi měla," uzavřela.