- Jan Matas ,
- 07. 04. 2025
Každý rok totéž. Hvězda zmizí na marodku, aby se jako zázrakem objevila v prvním zápase play-off. NHL má platový strop, ale ne v play-off – a právě to se možná brzy změní. Liga naznačuje, že se chystá zarazit finanční gymnastiku týmů.
Zranění k hokeji patří, ale v posledních letech se z některých z nich stává strategický tah. Dlouhodobě zraněný hráč (LTIR) se totiž nepočítá do platového stropu. A pokud se „zázračně uzdraví“ právě v den prvního zápasu play-off – kdy už strop neplatí – tým najednou disponuje superkádrem, který by si během sezony nikdy nemohl dovolit.
„Je to legální. Ale je to fér?“ To si klade otázku čím dál víc lidí.
Patrick Kane, Nikita Kučerov, Mark Stone... Tohle není náhoda
A co na to ostatní týmy? Tiše skřípou zuby. Nebo se učí, jak na to.
Pierre LeBrun, respektovaný insider TSN, upozorňuje na to, že některé kluby – jako Toronto nebo Florida – už v tom umí chodit. Doslova těží z jazykových mezer v pravidlech.
„Dělají jen to, co jim pravidla umožňují. Ale přesně to je ten problém.“
Změna na obzoru? NHL a hráčská unie začínají jednat
NHL se konečně odhodlala. Téma je na stole při jednáních s hráčskou asociací NHLPA o nové kolektivní smlouvě. Možná přijde reforma – třeba návrh, že by tým v den zápasu musel splňovat platový strop alespoň v rámci aktivního kádru. Jenže…
Ken Holland či Jim Nill sice tuto variantu zmínili, ale vedení ligy ji zatím příliš nerozpracovalo.
Fanoušci si na zázračné návraty zvykli. Někteří je milují, jiní nenávidí. Ale pokud NHL skutečně sáhne do pravidel, může se tahle tradice stát minulostí.
„Není jisté, že k reformě dojde. Ale to, že o ní vůbec mluvíme, je velký krok.“ říká LeBrun. A to je v hokeji často víc, než by se zdálo.
Anaheim znovu bez play off: Naděje leží na ramenou mládí a vousatého Gudase