středa, 15. 01. 2025
Házenkářské MS klepe na dveře. Na kterých 5 věcí se můžete nejvíce těšit?

Házenkářské MS klepe na dveře. Na kterých 5 věcí se můžete nejvíce těšit?

Svátek házené se nezadržitelně blíží. Už v úterý rozehraje osm týmů úvodní kolo základních skupin mistrovství světa, které letos hostí Dánsko, Norsko a Chorvatsko. Co bude největšími taháky samotného šampionátu?


  • autor: Jiří Zubík
  • , vydáno: 13. 01. 2025
  • , zdroj fotky: profimedia.cz

Házenkářská horečka opět stoupá. Po prosincovém Euru žen si příznivci tohoto sportu přes vánoční svátky trochu odpočinuli a načerpali síly na lednový turnaj mužů, který nabídne konfrontací zástupců jednotlivých kontinentů. Sportwin se tedy zaměřil na 5 věcí, které budou hlavními taháky turnaje.

Češi se na MS představí po 10 letech

Po dlouhých deseti letech absence mezi světovou smetánkou se na této akci konečně představí také česká reprezentace, která se naposledy zúčastnila v roce 2015 MS v Kataru, odkud si odvezla 17. místo. Na následující dva turnaje hrané v letech 2017 a 2019 se pak národnímu týmu kvalifikovat nepodařilo, a když už se zdálo, že budou čeští hráči balit v roce 2021 kufry do Egypta, z důvodu covidové pandemie nakonec na poslední chvíli na turnaj neodletěli. Bez našich barev se pak musel obejít i poslední turnaj hraný v roce 2023 na území Polska a Švédska.

Češi tak budou mít velkou motivaci se na mistrovství světa předvést. V předkole, kde je dvaatřicítka týmů rozdělena do osmi skupin po čtyřech týmech, narazí postupně na Švýcarsko, Polsko a Německo. Pokud budou chtít svěřenci Xaviera Sabatého postoupit do další fáze, musí pod sebe v tabulce dostat alespoň jeden z těchto týmů. V opačném případě je čeká pavouk útěchy. Když jsme u španělského trenéra, ještě před samotným šampionátem ale přišla z českého tábora kontroverzní zpráva. Už nyní je totiž jasné, že Sabaté touto akcí své účinkování u reprezentace zakončí. Na tom by ještě nebylo nic mimořádného, jenže načasování zveřejnění této skutečnosti je při nejmenším zvláštní.

Pořadatelé mají házenou v krvi

Vůbec poprvé se šampionát uskuteční ve třech zemích, přičemž jedna z nich leží na druhé straně Evropy. Všechny ale spojuje jedna věc – házená tam patří k oblíbeným a tradičním sportům. Zatímco Dánsko se už pěknou řádku let neohroženě drží v nejužší světové špičce, Norové a Chorvaté by rádi dali na domácí půdě vzpomenout na své dřívější výsledky. Chorvatsko po svém osamostatnění vyhrálo mistrovství světa jednou v roce 2003 a k tomu přidalo dvě druhá místa a jeden bronz. Právě třetí příčka z roku 2013 je dosud poslední medailí této země z akce tohoto charakteru.

To Norové sice nikdy trofej pro vítěze této akce nad hlavu nezvedli, jejich medailová vzpomínka je ale o něco méně vousatější. V letech 2017 a 2019 byli vysněnému zlatu sice velmi blízko, nakonec se ovšem museli v obou případech spokojit pouze ze stříbrem. Tyto dva cenné kovy zatím zůstávají jedinými v norské sbírce z tohoto turnaje.

Kdo zastaví Dánsko?

Švédsko, Rumunsko a Francie. Tyto země byly historicky blízko tomu, aby se jim podařilo docílit zlatého hattricku. Nestalo se tak a na zápis do dějin se v tomto ohledu čekalo o pár let déle. Vyhrát třikrát po sobě mistrovství světa se povedlu až Dánsku, které slavilo triumf v letech 2019, 2021 i 2023 a nyní má možnost svojí jedinečnou sérii prodloužit.

Zhruba šestimiliónová země se proměnila v líheň házenkářských talentů, kteří se na mezinárodní scéně těší vynikající reputaci. Také letos bude Dánsko patři k největším favoritům, a tak nastává otázka, kdo by jim mohl choutky na čtvrtý titul v řadě překazit. Asi největší šanci na tento počin by měla mít Francie, osobně bych však nezatracoval ani házenkáře Španělska a Švédska. Tyto týmy se společně nachází ve skupině F, kde jim společnost dělá ještě Chile a Japonsko. Už samotné předkolo by tak mohlo naznačit, který z těchto výběrů bude na turnaji v lepším rozpoložení.

Tři pořadatelské země, pět měst

Jak už bylo zmíněno, turnaj bude hostit Dánsko, Norsko a Chorvatsko. Zatímco v prvních dvou zemích bude hostitelským místem jediné město, Chorvaté rozprostřou pořadatelství mezi Varaždin, Poreč a Záhřeb. A právě záhřebská Zagreb Arena je s kapacitou 15 200 míst největší halou ze všech dějišť tohoto šampionátu. V ní budou probíhat boje ve skupině G (Slovinsko, Island, Kuba, Kapverdy) a H (Egypt, Chorvatsko, Argentina, Bahrajn). V Poreči poměří síly zástupci skupiny C (Francie, Rakousko, Katar, Kuvajt) a ve Varaždinu najdou útočiště týmy ze skupiny D (Maďarsko, Nizozemsko, Severní Makedonie, Guinea).

Dánové zvolili za pořadatelské město Herning, kde se odehrají A a B. V ryze evropském áčku se nachází Češi společně s Německem, Polskem a Švýcarskem. Skupina B pak nabídne vzájemné duely Dánska, Itálie, Alžírska a Tuniska. Posledním místem, kde se turnaj uskuteční, je Oslo. V norské metropoli jsou na programu utkání skupin E (Norsko, Portugalsko, Brazílie, USA) a F (Švédsko, Španělsko, Japonsko, Chile). Ve zdejší Unity aréně také proběhnou zápasy o medaile. Pro Norsko půjde o pořadatelský debut.

Debutující Guinea

Pouze jeden si odbyde na 29. světovém šampionu svoji premiéru mezi světovou elitou. Bude jím Guinea, která z africké kvalifikace proklouzla mezi dvaatřicítku nejlepších společně s Egyptem, Tuniskem, Alžírskem a Kapverdama. A zatímco Egypt by mohl letos klidně brát při troše štěstí medaili, Guinea bude společně s Kapverdama jedním z největším outsiderů turnaje. Paradoxem je, že poslední dva africké celky (Alžírsko a Tunisko) na sebe narazí už v předkole, kde bude jejich hlavním konkurentem v boji o postup Itálie.

Guineu při svém debutu nečeká rozhodně nic snadného. Ve skupině D sice nemají žádného z největších favoritů šampionátu, přesto pro ni bude konfrontace s trojicí evropských reprezentací křest ohněm.

Sabrina Novotná exkluzivně pro Sportwin: Během Eura mě agentka bombardovala s nabídkami

další zajímavé články

Házenkáře čeká generálka před MS
  • Jiří Zubík ,
  • 07. 01. 2025
Házenkáře čeká generálka před MS