čtvrtek, 10. 10. 2024
Mladí kluci z Afriky by kvalitou byli v naší repre, říká o nigerijské misi Šturma. Šokovalo ho Dánsko

Mladí kluci z Afriky by kvalitou byli v naší repre, říká o nigerijské misi Šturma. Šokovalo ho Dánsko

František Šturma stál na lavičce ligových i druholigových klubů, působil také v mládeži nebo na pozici ředitele. 


  • autor: David Hebi
  • , vydáno: 09. 10. 2024
  • , zdroj fotky: profimedia.cz

V poslední době si vyzkoušel také roli skauta, v Nigérii vybíral mladíky i pro české kluby. „Kluby z Česka by to měly zkoušet, může jít o jackpot,“ říká v rozhovoru pro SportWin. Nepříjemně ho šokovalo také Dánsko, které dělá mílové kroky.

Povězte, jak se skautuje v Nigérii? Prostě přijedete a koukáte?

„Ne, to ne. Existují turnaje pro skauty, já byl ve dvou městech. Na každém kempu jsem viděl asi 250 hráčů, takže jsem jich za dva týdny viděl asi 500. Vybírali jsme kluky pro náš region, byli to kluci kolem osmnácti let. Troufám si tvrdit, že všichni by byli kvalitou v naší repre. Jsou to mladí kluci, musí se ještě zdokonalit.“

Třeba u nás?

„Mám něco za sebou, působil jsem v několika klubech. Toto není jednoduché, dost lidí ve fotbale je vůči přicházení hráčů černé pleti skeptických. Já jsem opak, tohle se mi líbí. Jasně, nepovede se každý. Ale to samé je i u českých hráčů.“

Jak celkový proces v Africe probíhá?

„Vybrali jsme zhruba dvanáct kluků. Mám dost kontaktů na kamarády v klubech, u nás i v Polsku či na Slovensku. Řekl jsem, že máme nějaké zajímavé hráče. A tohle zaujme všechny, dají se na tom vydělat velké peníze. Teď bude ta náročnější část. Musí se řešit logistika – od cest až po víza –, a hlavně se musí fotbalově prosadit.“

Moc času ale mít nebudou.

„To je fakt. Dostanou víza a v klubu nemají tolik času, takže dostanou třeba dva týdny na to, aby zaujali. Přitom přichází do nového světa, je to těžké. Bude to dlouhá cesta.“

Hovořil jste o kvalitě, vybrali jste ale jen jednotky hráčů. Co tedy rozhoduje mezi výběrem a nevýběrem?

„Přece jen už vím, jakou kvalitu mají zdejší dorostenci, jak se chovají a podobně. Troufám si tvrdit, že oproti nim jsme v Nigérii vybrali nadstandardní hráče. Jejich technika byla skvělá, jednotlivé herní činnosti taky. Ano, povede se třeba jeden nebo dva. Ti za to ale už stojí.“

Takže potenciální jackpot?

„Teď ne, ale za pár let klidně ano. Nejsou to hotoví hráči. Mají sice nadstandardní věci, ale musí se s nimi pracovat.“

Nadstandardní kvalita zní nadějně, ale nabízí se otázka, proč si těchto hráčů doteď nikdo nevšiml?

„Akademií je tam mraky. Lagos je obří město, fotbalu se tam hraje spoustu, na každém kroku. A někdy někdo prostě sítem proteče nebo se prosadí až později. Více lidí, větší výběr, je to skutečně takto jednoduché.“

Zní to, jako bychom popisovali model Abdallaha Simy. Zastávka ve druhé lize, Slavia a velký evropský fotbal.

„Přesně! Takhle jsme přemýšleli taky. Tihle kluci by měli dostat šanci ve druhé lize. Ukáže se, jestli na to má, nebo ne. Za mě by ale na druhé patro fotbalu měli mít námi vybraní stoprocentně. Rok se vyhrají, okopou a mohou nahoru.“

Upřímně, cizincům nejsou otevření úplně ve všech českých klubech. Hraje tedy výběr klubu zásadní roli?

„Je to tak. Oslovuju lidi, které znám. Vyznám se v nich, vím, že by tam o kluky bylo postaráno. Kluby, co je odmítají, moc nechápu. Dobrovolně si zavírají dveře k velké příležitosti. Finanční i fotbalové. Přitom se po nich jen chce, aby s hráčem pracovali a postarali se o něj.“

Člověk by řekl, že se chce dávat přednost českým hráčům, ale podle mě je to spíše naivní myšlenka.

„Souhlasím. Úpadek hráčů v Česku je obří. Slučují se kluby, ruší se soutěže, mluví se o reorganizaci. V Česku sice potenciál je, ale kvantita hráčů je malá. Není z čeho vybírat. Mluví se o tom a nic se nemění. Proto mi dává smysl sem vozit zahraniční hráče, kteří ty soutěže zkvalitní. Když to nadnesu, do pár let to stejně nebude mít kdo hrát, sportovat se tady chce málokomu.“

To trochu utíkáme od skautingu. Ale je to zajímavé, některé kluby se touto cestou vydali…

„Ano, ale to je zase druhý extrém. Vyškov už pocítil, že to jen s cizinci nejde, Znojmo, které odehrálo celou minulou sezonu bez Čecha, je na sestup. Všeho s mírou.“

Vrátím se do Afriky. Jaké podmínky jste tam pro fotbal viděl?

„Na poměry se kemp, kterého jsem se zúčastnil, odehrál na dobrém stadionu. Když jsem tam přijel poprvé, byl jsem z trochu vyjukaný. Ale je to prostě jiný svět. Supermoderní akademie tam nejsou, ale jsou to skutečně slušné tréninkové plochy. Ale není jich moc, takže se přes ten den opotřebí a hráči to nemají lehké.“

Chtěl vás někdo uplatit, ať si vyberete nějakého hráče?

„Ne, to ne. Ale neříkám, že se to nemůže dít. Nechtěl bych ale takovou cestou jít. Vybíral jsem si pro sebe, podle nejlepšího svědomí.“

Pokud vím, nedávno jste skautoval také v Dánsku. To musel být diametrální rozdíl!

„Viděli jsme dost zápasů napříč nejvyššími soutěžemi. Musím říct, že nejvyšší dorostenecká byla na stejné úrovni, jakou máme my. Druhá liga byla velkým překvapením. Krásné stadiony, navíc plné. Z druhé ligy jsem viděl čtyři týmy a všechny by u nás s přehledem hrály první ligu. V dynamice, rychlosti, taktice byli hráči na lepší úrovni než tady. A byli to Dáni, cizinci jen výjimečně.“

To zní tvrdě.

„Tak to je, asi tu děláme něco špatně, vlak nám ujíždí. Stačí se podívat na reprezentace, propadají i mládežnické. Dáni byli individuálně někde jinde. Bohužel. O první lize ani nemluvím. V mládeži jsem trénoval taky, takže popel na hlavu sypu i sobě.“

Má důvod jít dánský hráč do Česka?

„To si fakt nemyslím. Do Sparty a Slavie ano. V první lize tam kluci berou třeba patnáct, dvacet tisíc euro, ve druhé mezi pěti a deseti tisíci.“

Takže jste naplno skaut?

„Nejsem, to ne, jen mi to rozšířilo obzory. Mám ambici trénovat, dělám to dlouho. Vzdělával jsem se po nejlepších klubech v Evropě. Byl jsem v první i druhé lize, zkušenosti mám. Byť jsem byl v poslední době i ředitel, chtěl bych zase trénovat. Kabina a hřiště, to nic nenahradí.“

Případ Kania. Boss Liberce znemožnil sám sebe, jeho velkohubost se mu vrací jako bumerang

další zajímavé články