V dnešním prvním díle "Školy úspěšného sázení" se budu zabývat statistikou, která je alfou a omegou veškerého sázení - pokud jej ovšem myslíte vážně a chcete na něm dlouhodobě profitovat.
Jednak se statisticky můžete zabývat výpočtem různých pravděpodobností, ale také (
a to především) je velmi důležité vést si vlastní statistiku
VŠECH svých tipů. Máte tak detailní přehled o svých sázkách, profitech, ale i ztrátách. Jednoduše a přehledně můžete analyzovat příčiny svých úspěchů / neúspěchů. Ke statistikám používám Excel, jenž je pro tyto záležitosti jako dělaný.
Začnu výpočtem pravděpodobností. Výpočty různých pravděpodobností toho, že vyjde zrovna ten a ne jiný tip jsou úzce spojeny s valuebettingem, o kterém si povíme v některé z dalších lekcí, ale také s prací
bookmakerů (tedy těch, kteří zastupují sázkové společnosti a tvoří kurzovou nabídku). Oni i vy ale děláte to stejné - totiž počítáte mj. i návratnost kurzů. Uvedu jednoduchý modelový příklad: Vezměme si českou fotbalovou Synot ligu, kde se ze statistiky dozvíme, že průměrný kurz na domácí zápasy Sparty s mužstvy pohybujícími se v tabulce dlouhodobě od 4. místa dolů je dejme tomu (poslouží nám kurzové průměry 3 sázkových kanceláří - Tipsport, Bet365 a Pinnaclesports):
**1,30 - 5,05 - 10,20 **
Brán je průměrný kurz posledních třech sezon - tj. kurz je utvořen z nabídky vybraných 3 sázkových kanceláří na každý zápas s evidentním outsiderem (celkově 12 zápasů). Z tohoto kurzu vyplývá, že zde by bylo výhodné sázet jedničku v případě, že by Sparta statisticky zvítězila alespoň v 10 duelech.
Při vsazeném 1 unitu (jednotka, za níž si každý dosaďme jakoukoliv částku, která musí být ale za každých okolností u vás stejné - více o tomto napoví budoucí článek Bank a money management) na každý z těchto mačů (sólo) by byla výnosnost 13 units. Samozřejmě v případě, že byste dodrželi tzv.
"straight bet staking systém" (všechny vklady za stejnou částku). Jednoduše tedy spočítáme čistý zisk (+1 unit a 8,33 ROI). Analogicky v případě, že byste chtěli sázet naopak neprohru outsidera. Také z této statistiky vyplývá, že Sparta (stejně jako i ostatní favorité, jsou výkonnostně a statistiky přeceňováni a jsou na jejich domácí výhry vypisovány podkurzy - sázkám na ně se tedy říká
"public bets").
Pro kontrolu uvedu, že Sparta sice doma 10x z těch 13 zápasů v jedné sezoně vyhrála, ale v součtu uvedených tří sezon se nakonec její výhry pohybují okolo 8-9 utkání ze 13 s týmy od 4. místa dolů. Zde byste tedy evidentně se sázením na favorita nepochodili. Ovšem tak jednoduše, jak to může z výše uvedeného vypadat, to zase nefunguje. Pro zpřesnění výsledků a minimalizaci vaší finanční ztráty je třeba vlastnit makra dat, která se musí zpracovat. Posléze však zjistíte, že v některých ligách je vlastně lepší sázet na kurzové outsidery.
Zkraje sezony je například nutné počítat s výsledky minulé sezony, které však můžou být zkreslené mnoha proměnnými (změny v kádru, na pozici trenéra atd.). Proto je důležitá specializace (o níž bude řeč v blízké budoucnosti), neboť analyzovat takhle třeba i více než 10 lig a ještě v různých sportech je časově neuvěřitelně náročné, ba skoro nemožné. A to i přesto, že umíte velmi dobře pracovat s s excelem, který je v tomto velkým pomocníkem. Tolik k analýze výhodných kurzů.
Další věc, která je nesmírně potřebná je statistika vlastních tipů. V zásadě, pokud se specializujete na určitý druh sportu a několik lig v něm je potřeba abyste sázeli na tiket
MAXIMÁLNĚ 2 ZÁPASY. Já osobně nejčastěji
preferuji sólo sázky, které tvoří až 90% mých tipů. Jen občas vsadím 2-AKO tip (většinou při sázce na 2 alternativní handicapy či alternativní hranice počtu bodů v basketbalových zápasech, kde mi jejich kombinovaná sázka dá dohromady kurz kolem 2,00).
Pokud se tedy naučíte sázet takto, je třeba si své tipy pečlivě zapisovat a pokud nevyjdou, pak zkoumat proč nevyšly. Někdy je to zkrátka tak, že přehlédnete nějaký pro vás zbytečný detail (například při hledání informací, nebo sázíte tip se zbytečně vysokým vkladem / důvěrou, který si ji z nějakého důvodu nezaslouží), který je ale dost podstatný a vy jej podceníte, jindy zase mužstvo "zařízne" rozhodčí, někdy je to zase shoda nešťastných náhod a tak podobně.
To vše je třeba analyzovat, protože poučení z vlastních chyb je mnohdy lepší, než rady "expertů" a jejich rádoby zaručené tipy! Proto nepodceňujte situaci a
veďte si statistiku o svých sázkách, zístáte větší přehled o hře a zejména o svých financích. Vyvarujete se v budoucnu některých zbytečných chyb, které by vás pak mohly mrzet.
Všechny zkušenosti se dají získat zejména praxí, takže hurá do toho!