V minulém týdnu prošla poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení novela loterijního zákona, která již pouze čeká na podpis prezidenta Klause. Tato novela přinesla zejména v pokerové komunitě celou řadu negativních až hysterických reakcí, a proto jsme si dovolili přinést několik úvah na toto téma.
Na úvod je třeba říci, že novela ještě neprošla celým legislativním procesem a čeká na podpis prezidenta a je otázkou, zda prezident tento zákon podepíše, protože přibližně před rokem podobnou novelu zákona vetoval. Tenkrát to mělo pro novelu fatální důsledky. Blížily se volby a sněmovna již neměla čas prezidentské veto přehlasovat. Tentokrát podobný scénář nehrozí, protože případné veto proces pouze mírně pozdrží. Není příliš pravděpodobné, že by se případné veto nepřehlasovalo, protože novela byla schválena napříč poslaneckou sněmovnou drtivou většinou hlasů.
Také je jasné, že tato novela není v souladu s evropským právem. Stačí si přečíst tuto pasáž:
„Povolení k provozování loterií a jiných podobných her může být vydáno pouze právnické osobě, která má sídlo na území České republiky. Povolení nelze vydat tuzemské právnické osobě se zahraniční majetkovou účastí ani právnické osobě, ve které má tato společnost majetkovou účast.“
Vzhledem k tomu, že ČR je součástí EU, není možné zakazovat přístup na trh jiným subjektům z EU. Tento bod je zcela v rozporu s evropským právem a není příliš jasné, proč ho poslanci neupravili. Pokud by vstup cizích subjektů umožnili za stávajících podmínek uvedených v novele (výše základního kapitálu, jistiny, atd.), s velkou pravděpodobností by stejně žádný subjekt o vstup do ČR neměl zájem. Záměr eliminovat cizí subjekty by se podařil a navíc i zákon by byl v souladu s evropskými předpisy. Za současného znění novely ČR akorát může čekat nějakou mezinárodní arbitráž, v níž nebude mít příliš mnoho šancí. Právě to však může být výhodou. Tato reálná hrozba může vést k tomu, že sice budeme mít nový zákon, ale v praxi vše zůstane při starém.
Máme tu tedy nejdůležitější otázku a sice, co tato novela přinese v praxi. Samotných hráčů by se nijak dotknout neměla. Následující paragraf je obsažen i zákoně, který v ČR už platí mnoho let, ale nikdy nebyl nijak uplatňován.
„§ 4 odst. 14 - Provozování cizozemských loterií včetně prodeje cizozemských losů, účast na sázkách v zahraničí, při nichž jsou sázky placeny do zahraničí, a sbírka sázek pro sázkové hry provozované v zahraničí nebo zprostředkování sázek na sázkové hry provozované v zahraničí je zakázáno. Provozování tuzemských loterií a jiných podobných her, při nichž jsou sázky placeny v zahraničí, je zakázáno. Ministerstvo může k zajištění vzájemnosti povolit z tohoto zákazu výjimku.“
Možná by stálo za námahu dojet si koupit stírací los nebo sázenku loterie Lotto do Německa a pak se jít udat na nejbližší policejní služebnu :-)
Represe a pokuty směrem ke hráčům jsou tudíž pouze teoretickou a velmi nepravděpodobnou možností. Obviněný hráč by případný soudní spor nemohl prohrát a publicita takového sporu by k online hraní jen přilákala další hráče.
Je také zcela nesmyslné se domnívat, že by online herny přestali akceptovat hráče z ČR, jak se objevilo v některých diskusích na internetu. Aby k těmto krokům některá online herna přistoupila, musela by být zcela jasně nastavená legislativa a licenční podmínky, jako je tomu například ve Francii.
Pravděpodobně to jediné, co může aktuální novela přinést, je omezení reklamy pod hrozbou finančních sankcí. Menší subjekty a affiliate weby buď skončí, nebo přesunou své servery do zahraničí a na zákon tedy doplatí subjekty jako Seznam.cz, Idnes.cz či Deník Sport, kterým klesne příjem z reklamy. Nižší příjem se pak ve formě nižší daně projeví i ve státním rozpočtu, ovšem zde jde pouze o „drobné“ v řádech milionů, takže proč to řešit.
Převzato z
Coinflip.cz.