čtvrtek, 23. 07. 2026
Carapaz znovu dobyl Alpy. Ekvádorec si připsal na Tour de France životní sólo

Carapaz znovu dobyl Alpy. Ekvádorec si připsal na Tour de France životní sólo

První alpská etapa letošní Tour de France nabídla vítěze z dlouhého úniku. Mimořádně ostřílený Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) zaútočil 3,5 kilometru před cílem závěrečného stoupání do Orcières-Merlette a po bezchybné sólové jízdě si na nejslavnějším cyklistickém závodě světa dojel pro druhý etapový triumf v kariéře.


  • autor: Jan Matas
  • , vydáno: 23. 07. 2026
  • , zdroj fotky: Le Tour de France

Zapomeňte na žlutý trikot. Největší drama Tour se odehrává úplně jinde 
  • Richard Carapaz vyhrál 18. etapu Tour de France po sólovém úniku 3,5 kilometru před cílem v Orcières-Merlette.
  • Tadej Pogačar bezpečně udržel žlutý trikot a zároveň zůstal i lídrem vrchařské soutěže.
  • Mads Pedersen navýšil svůj náskok v boji o zelený trikot, zatímco Brandon McNulty kvůli nemoci odstoupil.

Třiatřicetiletý olympijský vítěz z Tokia byl nejsilnější ze šestice jezdců, která přežila celodenní únik.

Nejprve odolal útokům držitele puntíkovaného trikotu Valentina Paret-Peintrea, následně zrychlil natolik, že nedokázali reagovat ani Matteo Jorgenson a Mauro Schmid.

Do cíle dorazil s náskokem 45 sekund před Schmidem, třetí místo obsadil Jorgenson.

"Je to výjimečný okamžik. Vyhrát etapu na Tour znamená dát do toho úplně všechno. Chci to věnovat své rodině. Čekali jsme na tuto příležitost několik týdnů a nyní jsme ji konečně proměnili,“ radoval se Carapaz.

Pogačar dál vládne, Pedersen navýšil náskok

Favorité na celkové pořadí tentokrát mezi sebou nebojovali. Skupina s Tadejem Pogačarem, Remcem Evenepoelem i Isaacem del Torem dorazila do cíle společně se ztrátou přes čtyři a půl minuty.

Slovinský lídr tak bez problémů uhájil žlutý trikot. V průběžném pořadí vede před Evenepoelem o 4:32, třetí Del Toro ztrácí 6:51. Pogačar navíc zůstává i v čele vrchařské soutěže, kde má po osmnácté etapě 70 bodů, zatímco Paret-Peintre jich nasbíral 69 a Carapaz 63.

Dobrý den prožil také Mads Pedersen. Dánský sprinter přežil několik náročných stoupání v úniku, ovládl průběžnou sprintérskou prémii a navýšil svůj náskok v zeleném trikotu na 477 bodů. Druhý Jasper Philipsen jich má 445.

Nepříjemnou zprávou pro tým UAE Emirates je odstoupení Brandona McNultyho, který kvůli nemoci závod vzdal. Americký domestik tak nebude Pogačarovi k dispozici v rozhodujících horských etapách, které Tour čekají v následujících dnech včetně legendárního výjezdu na Alpe d'Huez.

Celkové pořadí:

1. Pogačar
2. Evenepoel
3. Del Toro
4. Seixas
5. Ayuso
6. Skjelmose
7. Martinez
8. Pidcock
9. Jegat
10. Carapaz

Bitva o zelený trikot dostává nový rozměr. Pedersen riskoval vše a pak zuřil, Philipsen slavil

další zajímavé články