- Petr Zajíc ,
- 15. 07. 2026
Jedenáctá etapa Tour de France 2026 z Vichy do Nevers se zapsala do historie. Peloton zvládl 161,3 kilometru průměrnou rychlostí 50,91 km/h, čímž překonal rekord starý dlouhých 27 let.
Dosavadní maximum držel od roku 1999 Ital Mario Cipollini, jehož etapa tehdy dosáhla průměru 50,36 km/h. Nový rekord je lepší o 0,55 km/h.
Etapu dlouho oživoval čtyřčlenný únik, který peloton pohltil až pět kilometrů před cílovou páskou. Ve spurtu nakonec zvítězil Søren Wærenskjold z týmu Uno-X Mobility.
Právě vysoké tempo pronásledování výrazně přispělo k rekordnímu průměru. O stíhání se staraly především stáje XDS Astana a Soudal-Quick-Step, které uprchlíkům prakticky nedovolily získat více než dvouminutový náskok.
Na rychlosti se podepsaly také úvodní útoky jezdců v čele s Mathieuem van der Poelem a příznivý zadní vítr.
Silniční etapa Tour s průměrnou rychlostí přes 50 km/h je mimořádnou raritou. V historii slavného závodu se to podařilo teprve potřetí (časovky nejsou započítány).
Před středeční etapou se této hranici nejvíce přiblížila devátá etapa Tour 2025, kterou vyhrál Tim Merlier s průměrem 50,013 km/h.
Ještě rychlejší byla letos pouze jedna etapa některé z Grand Tours. Na 15. etapě Giro d'Italia 2026 dosáhl peloton průměru 51,064 km/h, když zvítězil Fredrik Dversnes, týmový kolega středečního vítěze Wærenskjolda.
Odborníci upozorňují, že rekord není náhodný. Moderní profesionální cyklistika se v posledních letech výrazně zrychluje díky lepší aerodynamice, výživě, tréninku i technologickému vývoji kol.
Rekordní časy letos padaly také na dalších prestižních závodech. Wout van Aert vytvořil nejrychlejší Paříž–Roubaix v historii a Filippo Ganna ovládl historicky nejrychlejší ročník Dwars door Vlaanderen.