- Petr Zajíc ,
- 14. 07. 2026
Jonas Vingegaard byl v zimě mnohem blíž konci kariéry, než kdokoli tušil. Dvojnásobný vítěz Tour de France teď přiznal, že vedení stáje Visma postavil před jasnou volbu. „Muselo se něco změnit. Pokud by to pokračovalo stejně, nedokázal bych v tom dál být," popsal Dán.
Jonas Vingegaard překvapil přiznáním, na které nikdo nebyl připravený. Dánský cyklista, dvojnásobný vítěz Tour de France, totiž prozradil, že loňská sezona pro něj byla psychicky natolik náročná, že začal pochybovat, zda chce v profesionálním pelotonu vůbec pokračovat.
„Nebyl jsem šťastný. Muselo se něco změnit. Pokud by to pokračovalo stejně, nedokázal bych v tom dál být," popsal lídr stáje Visma v rozhovoru pro televizi TV2. Nešlo přitom o ztrátu motivace k závodění, právě naopak. Problém podle jeho slov představovalo každodenní fungování uvnitř týmu. Konkrétní detaily sice veřejně nerozebírá, vedení Vismy ovšem jeho výhrady vyslechlo a bylo ochotné přistoupit na kompromis. A právě to nakonec rozhodlo o tom, že zůstal. „Teď jsem mnohem šťastnější. Všechno funguje daleko lépe," dodal.
Jeho slova jsou o to překvapivější, že ještě na květnovém Giru vystupoval sebevědomě a tvrdil, že chce celou kariéru strávit právě ve Vismě. Tehdy zároveň odmítl spekulace o možném přestupu a prohlásil, že s profesionálním závoděním pravděpodobně skončí ještě před pětatřicátými narozeninami.
Nové přiznání tak ukazuje, jak dramaticky se situace během několika měsíců proměnila a jak tvrdá vyjednávání za sebou během zimní pauzy měl. Zároveň vrhá jiné světlo i na klidnou fasádu, kterou Dán navenek udržoval.
Načasování rozhovoru navíc není náhodné. Vingegaard ho poskytl v době, kdy znovu svádí největší bitvu své kariéry se slovinským fenoménem Tadejem Pogačarem. Po jeho drtivém útoku na Tourmaletu výrazně ztratil a sen o dalším triumfu se mu pořádně vzdálil. Přesto odmítá složit zbraně. „Byl to velmi těžký den," přiznal po horské etapě. „Budeme bojovat až do konce," dodal odhodlaně.
Tour de France je právě v polovině, jezdci si užili první volný den a Dán se svým týmem přemýšlí, jak dosavadní průběh zvrátit. Především víkendové etapy svým profilem přímo vybízejí k tomu, aby ukázal, jak dobře teď Visma skutečně funguje.
„Málem mi vybuchl telefon." Vacek popsal euforii po zisku bílého dresu