pátek, 26. 06. 2026
Srovnání se Sinnerem a Šwiatekovou: Vondroušová tvrdí, že si na ní chtěli dokázat moc

Srovnání se Sinnerem a Šwiatekovou: Vondroušová tvrdí, že si na ní chtěli dokázat moc

Jako by dopovala. Přesně takový trest dostala tenistka Markéta Vondroušová za to, že neodevzdala vzorek při náhodné dopingové kontrole ve vlastní domácnosti. Čtyřletý zákaz činnosti přitom míří na hříšníky usvědčené z užití zakázaných látek. V obsáhlém rozhovoru pro iSport.cz se nyní brání a popisuje spornou noční návštěvu komisařky.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 26. 06. 2026
  • , zdroj fotky: Profimedia

  • Vondroušová dostala čtyřletý trest, tedy postih obvyklý při prokázaném dopingu, za neodevzdání vzorku
  • Podle tenistky komisařka u tribunálu přiznala, že jí neukázala žádnou legitimaci ani pověření
  • Hájí se tím, že za dveřmi stála cizí osoba, která se odmítala legitimovat, navíc v noci
  • Tři dny po incidentu kontrolu absolvovala s negativním výsledkem
  • Svůj případ srovnává s mírnějším přístupem k Janniku Sinnerovi a Ize Šwiatekové

Spor o průběh kontroly

Jádrem celé kauzy je odlišný popis toho, co se za dveřmi bytu odehrálo. Komisařka německé antidopingové agentury ve své zprávě uvedla, že postupovala podle pravidel. Při slyšení u tribunálu ale podle Vondroušové zaznělo něco jiného. „Slyšeli jsme samotnou komisařku, jak se přiznává, že mi neukázala absolutně nic z toho, co měla," popsala tenistka v rozhovoru pro iSport.cz.

V momentě, kdy za dveřmi zazvonila de facto cizí osoba odmítající se legitimovat, vzbudil se ve Vondroušové strach. O to víc, že už řadu měsíců bojuje s úzkostnými stavy, o nichž veřejně nemluví. Slyšení, při kterém byla její situace zpochybněna, pro ni proto bylo mimořádně náročné. „Bojuji s úzkostnými stavy už dlouho. Poslouchat, jak to u soudu někdo popírá, bylo extrémně náročné. Navíc od doktora, který si ani neudělal čas, aby si s vámi promluvil a vyslechl vás,"uvedla. Lékař podle ní k soudu přišel s tím, že mu ke zhodnocení stačilo přečíst si dokumenty. „Nemůžete popírat diagnózu člověka, kterému jste se ani nepodíval do očí," kroutila hlavou.

Její slova potvrdil i přítel Andrew Paulson, podle něhož se podobné potíže projevují už více než rok.

Komisařce trest nehrozí

Zvláštní pachuť dodává kauze fakt, že komisařce, byť u soudu přiznala pochybení, žádný postih nehrozí. „Jí nikdo práci na čtyři roky nezakáže, ona nepřijde o turnaje," posteskla si tenistka na adresu ženy, která údajně byla na své vůbec první dopingové kontrole. Kritiku směřovala přímo k Mezinárodní agentuře pro bezúhonnost tenisu. „Vydali prohlášení, že nikdo nepochybil, ačkoli vědí, že to není pravda. Má chránit hráče, ale oni si asi neuvědomují, že jde o náš domov. Není snadné tam jen tak někoho pustit," uvedla.

Popsala i samotný průběh sporné návštěvy. „Opakovala: Musíte mě pustit dál. Říkala jsem, že ne, že nevím, kdo je, a je pro mě cizí člověk. Pak řekla: Tak mi podepište tento papír a já odejdu. V té panice jsem to viděla jako jediné řešení, jak ji přimět k odchodu," vylíčila s tím, že na dokumentu byl odstavec s pravidly z roku 2009. Tři dny po incidentu pak absolvovala řádnou kontrolu. „Schválně jsme ji nechali projít celým procesem, abychom viděli, jak má správná kontrola vypadat. Došla až do obýváku, sedla si na židli a teprve tam začala vytahovat doklady," divila se rozdílnému postupu.

Srovnání s hvězdami a boj o princip

Vlastní případ Vondroušová zasazuje do kontextu nedávných kauz světových jedniček. „Po tom, co se stalo s Igou Šwiatekovou a Jannikem Sinnerem, kdy byli všichni kritizováni za mírný přístup k hvězdám, si na mně chtěli dokázat svou moc. A dokázali ji," míní. Za klíčové považuje přiznání komisařky. „Pro mě je strašně důležité, aby lidé věděli, že ta komisařka se u výslechu k pochybení přiznala. To je stoprocentní pravda. ITIA teď nemůže tvrdit, že to byla správně provedená kontrola," zdůraznila. Atmosféru řízení vystihla silnými slovy. „Už v prosinci při prvních výsleších se člověk cítil, jako by někoho zabil. Chtějí úplně všechno. Cílí na to, aby to člověk psychicky neustál a vzdal to," uvedla.

Nyní čeká na kompletní zprávu, aby se rozhodla o dalším postupu. Ve hře je odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži. „Cítím, že musím bojovat nejen za sebe, ale za princip. Strašně moc bych si přála, aby to dopadlo dobře a ukázalo se, že jsme celou dobu mluvili pravdu," uzavřela tenistka, za niž se postavil i Český tenisový svaz.

Tohle je citlivé téma. Pokud se tě nebo někoho blízkého osobně dotýká téma úzkosti či duševní tísně, neváhej se obrátit na odbornou pomoc, například Linku první psychické pomoci na čísle 116 123.

Sedm měsíců nejistoty. Potrestaná Vondroušová otevřeně promluvila o svém případu

další zajímavé články