čtvrtek, 25. 06. 2026
Evenepoel může přijít o Tour de France! Belgická federace hrozí své hvězdě zákazem startů

Evenepoel může přijít o Tour de France! Belgická federace hrozí své hvězdě zákazem startů

Necelé dva týdny před startem Tour de France se kolem Remca Evenepoela rozhořela nečekaná kontroverze. Belgická média přišla s informací, že olympijský šampion a vítěz Vuelty z roku 2022 zřejmě vynechá nedělní belgický šampionát, aby si před Grand Départem v Barceloně dopřál odpočinek. Jenže právě to by ho mohlo přijít pořádně draho.


  • autor: Jan Matas
  • , vydáno: 25. 06. 2026
  • , zdroj fotky: Profimedia

Proč bylo kolo Evenepoela na Dauphiné, když on sám chyběl? Tým musel vysvětlit nečekanou záhadu. Přípravu na Tour má netradiční...
  • Remco Evenepoel údajně vynechá belgický šampionát a riskuje devítidenní zákaz startů.
  • Belgická federace trvá na tom, že účast na mistrovství je povinná pro všechny profesionály.
  • V krajním případě by sankce mohla ohrozit i jeho start na Tour de France.

Belgická federace totiž patří k několika málo národním svazům, které účast na domácím silničním šampionátu nařizují.

Pokud se závodník bez relevantního důvodu nedostaví, hrozí mu automatický devítidenní zákaz závodění. V krajním případě by tak Evenepoel mohl přijít i o možnost nastoupit na Tour de France, která startuje už 4. července.

Tým Red Bull-Bora-Hansgrohe zatím neoznámil, kdo se národních šampionátů zúčastní. Evenepoel se v posledních dnech připravoval ve francouzských Alpách a podle belgického deníku Het Laatste Nieuws se do závodu u Antverp nechystá.

Belgická federace však dává jasně najevo, že pravidla platí pro všechny stejně. "Společně s organizátory vynakládáme velké úsilí, aby belgický šampionát měl vysokou úroveň a prestiž. Proto považujeme za důležité, aby se ho účastnili nejlepší belgičtí cyklisté. Pro mnoho jezdců to není problém, naopak jsou hrdí na to, že mohou bojovat o národní titul," uvedl sportovní ředitel federace Massimo Van Lancker.

Podle něj musí každý absentující jezdec doložit oficiální dokumentaci potvrzující, že skutečně nemůže startovat. "Jezdci, kteří se nemohou zúčastnit, musí předložit oficiální právní dokumenty dokazující jejich indispozici. Pokud tuto povinnost nesplní, může následovat sankce," vysvětlil.

Belgové přitvrdili: Ani olympijský šampion není nad pravidly

Van Lancker zároveň zdůraznil, že výjimky neexistují. "Belgický silniční šampionát je povinný pro každého profesionálního cyklistu bez ohledu na jeho profil nebo postavení. Každý jezdec obdržel e-mail se všemi informacemi a pravidly. Je na každém závodníkovi, aby je znal a respektoval," přidal funkcionář.

Federace je nicméně ochotná akceptovat zdravotní důvody. "Pokud máte lékařské potvrzení, absence je legitimní a sankce se ruší. Pokud potvrzení nebo jiný relevantní důvod nemáte, jde o neoprávněnou absenci a svaz podnikne potřebné kroky,“ varoval Van Lancker.

Belgičané argumentují i tím, že šampionát pomáhá financovat domácí cyklistiku. "Významná část příjmů z elitního mistrovství Belgie se vrací zpět do sportu. Peníze podporují mládežnické šampionáty, národní soutěže i fungování reprezentačních týmů,“ připomněl.

Sám Van Lancker navíc odmítá zpochybňovat lékařská stanoviska. "Nebudu rozporovat rozhodnutí doktora. Pokud potvrzení říká, že je jezdec nemocný nebo má problémy s kolenem, dál se neptám. Jen si myslíme, že je důležité, aby na startu stáli nejlepší belgičtí závodníci," zaznělo z jeho úst.

Federace tak dává najevo, že pravidla měnit nehodlá. "Investujeme do toho, aby se šampionát vyrovnal ostatním velkým belgickým závodům. Pro propagaci belgické cyklistiky je důležité, aby startovali ti nejlepší. Proto toto pravidlo v dohledné době měnit nebudeme," zakončil.

Pogačar vyslal těsně před Tour de France děsivý vzkaz zbytku pelotonu: Jsem výrazně rychlejší a silnější než loni

další zajímavé články