- Petr Zajíc ,
- 23. 06. 2026
Strašná zpráva a očekávání úplně jinde. Tak reagoval manažer štvanického klubu Petr Šavrda na přísný trest pro tenistku Markétu Vondroušovou. V emotivním vyjádření pro Aktuálně.cz mluví o dvojím metru, exemplárním potrestání a oběti, kterou podle něj antidopingová agentura potřebovala.
Reakce přišla krátce poté, co Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu informovala o přísném trestu. „V první řadě to vnímám jako strašnou zprávu. Veškerá očekávání, která jsme měli, byla úplně někde jinde. Příšerné," řekl Šavrda deníku Aktuálně.cz.
Připomeňme okolnosti případu. Šestadvacetiletá Vondroušová 3. prosince večer nepustila komisařku německé antidopingové agentury do bytu, údajně proto, že se nechovala podle obvyklých postupů. Za tenistkou přišla mimo hodinový interval, který sportovci denně uvádějí v aplikaci ADAMS. Tenisový antidopingový program ovšem počítá s tím, že hráči mohou být jednou ročně testováni i bez předchozího upozornění. Jde o záměr, organizace chce, aby byl program co nejméně předvídatelný.
Šavrda si servítky nebral. „Nechci komentovat, proč to tak je. Obecně si ale myslím, že je to velmi pochybná společnost. Odpovídám emotivně, ze srdce, nikoli z právnického pohledu. Jako soukromá osoba si to dovolit můžu," uvedl manažer nejstaršího českého tenisového klubu, ve kterém Vondroušová vyrůstala.
Nejvíc Šavrdu zaskočil rozdíl v přístupu agentury. Zatímco nedávné pozitivní případy světových jedniček Sinnera a Šwiatekové se podle něj vyřešily takřka bez následků, Vondroušová schytala maximální postih. „Jejich případy agentura vyřešila takovým způsobem, že prakticky nepocítili trest. A potom dají plnou palbu za to, že někdo nepustí ve večerních hodinách komisařku do svého soukromého bytu. Je to skandální," podotkl někdejší daviscupový kapitán.
Existenci dvojího metru považuje za prokázanou. „U absolutní světové špičky hledají způsob, jak to zahrát do autu, tím jsem si po posledních případech jistý. Bohužel Markéta už neměla status té top hvězdy, byla dejme tomu padesátá na světě, ještě zraněná, tak je to netrápí. Řeknou si, že teď potřebují oběť, teď potřebují exemplární trest," řekl. Rozdíl mezi neodevzdáním vzorku a pozitivním nálezem je pro něj zásadní. „Má-li někdo prokazatelně pozitivní dopingový nález, který je nezpochybnitelný, tak prosím, tresty mají být tvrdé. Ale za tohle? Mimochodem, vzorek dala o několik dní později a byl negativní," vysvětlil.
Vondroušová se hájila i tím, že prožila akutní stresovou reakci a nejednala zcela racionálně. Roli sehrál i strach, vybavila si totiž případ Petry Kvitové, která byla ve svém bytě přepadena. Tribunál tyto okolnosti zohlednil, jako přesvědčivé ospravedlnění je ale neuznal.
Sama agentura v prohlášení zdůraznila, že nepředvídatelné testování je nezbytným nástrojem ochrany čistého sportu, a uvedla, že odmítnutí poskytnout vzorek staví na stejnou úroveň jako pozitivní nález. Šavrda vidí věc jinak. „Já v tom ale vidím obrovský rozdíl," reagoval. A přidal i lidský rozměr celé situace. „Úplně chápu, že otevírat večer cizímu člověku je zvlášť pro ženu nepříjemné. Nevidím sebemenší důvod, proč by to mělo probíhat takhle," dodal manažer s přesvědčením, že se vítězka Wimbledonu z roku 2023 proti verdiktu odvolá.
Sedm měsíců nejistoty. Potrestaná Vondroušová otevřeně promluvila o svém případu