- Jan Matas ,
- 18. 09. 2025
Světový šampionát v Tokiu přinesl českým fanouškům studenou sprchu. Stříbrný olympionik z roku 2021 Jakub Vadlejch se tentokrát do boje o medaile vůbec nedostal. Skončil až jedenáctý, což je jeho nejhorší výsledek na velké akci.
Ještě před finále to přitom vypadalo nadějně. V kvalifikaci poslal oštěp do vzdálenosti 84,11 metru a výrazně vylepšil své sezónní maximum.
Ve čtvrtečním finále ale zdravotní potíže s kolenem a doznívající viróza vykonaly své. Prvním pokusem zaznamenal 78,71 metru, následně už jen přešlapoval. Na elitní desítku, která pokračovala čtvrtým pokusem, to nestačilo.
„Nebyl to můj den, zkrátka to tam nebylo,“ řekl po soutěži velezkušený atlet.
„Vlastně jsem se necítil vůbec špatně, ale rozběhl jsem se a jsem zvyklý, že nohy jsou přede mnou a ony byly za mnou. Neslučovalo se to s délkou, kterou jsem potřeboval,“ vysvětlil.
Zároveň se snažil hledat pozitivní stránku. „Oddechl jsem si, že jsem vyřešil zdravotní problémy a přípravu na novou sezonu můžu začít zdravý,“ dodal.
Ke jménům, která zrovna dvakrát nezářila, patřil i olympijský vítěz z Paříže Aršad Nadím, který skončil desátý.
Mistrem světa se stal Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga výkonem 88,16 metru. Přidal tak k olympijskému triumfu z Londýna 2012 i titul mistra světa. Druhé místo vybojoval Anderson Peters z Grenady (87,38) a bronz bral Američan Curtis Thompson (86,67).