- Aleš Karafiát ,
- 20. 05. 2025
Základní skupiny světového šampionátu už se pomalu ale jistě blíží ke konci a dnes se odehraje posledních šest duelů skupinové fáze. Co nás čeká a jaká je situace v tabulkách po pondělních zápasech?
Pondělní program hokejového mistrovství světa nabídl čtyři utkání, ve kterých šlo o hodně. Zejména bitva Francie se Slovinskem byla pro oba celky nesmírně důležitá, neboť poraženého čekala nepříjemnost v podobě sestupu do první divize. Nakonec se v ní trochu překvapivě radovali Slovinci, kteří porazili zemi Galského kohouta 3:1 a mezi hokejovou elitou setrvají i příští rok. V souběžně hraném utkání proti sobě nastoupil český výběr a Německo. Střetnutí sousedních zemí se proměnilo v jasnou záležitost Čechů, kteří po triumfu 5:0 brali další tři body.
O poznání vyrovnanější to bylo ve večerních duelech. Maďarsko se utkalo s Norskem a pro oba celky to bylo poslední vystoupení na letošním šampionátu. Norové přitom potřebovali nutně vyhrát, aby odvrátili sestup. To se jim nakonec podařilo, vyhráli 1:0 a přeskočili v tabulce skupiny B právě Maďarsko a Kazachstán. Černého Petra tedy před posledním hracím dnem základních skupin drží právě Kazachstán, který potřebuje v duelu se Švýcarskem uhrát alespoň bod. První porážku na turnaji zaznamenala ambiciózní Kanada, která přitom nad Finskem vedla 1:0. Suomi ale ve třetím dějství srovnali na 1:1 a o svém triumfu rozhodli v samostatných nájezdech.
Dnes se skupiny uzavřou posledními šesti zápasy. Od 12:20 se bude ve skupině A bojovat o postup do čtvrtfinále. Čtvrtí Lotyši změří síly s Rakouskem, které sice má o dva body méně, v případě výhry však může pobalstkou zemi přeskočit. V béčku se ve stejný čas utká Švýcarsko s Kazachstánem. Jak už bylo zmíněno, Kazaši potřebují uhrát aspoň bod, aby se dostali před Maďarsko a nesestoupili. Švýcaři zase musí vyhrát, aby měli šanci skupinu B vyhrát.
K tomu budou ale potřebovat, aby Česko prohrálo s USA. Český výběr ale má vše ve svých rukou a pokud vyhraje alespoň za dva body, čeká ho ve čtvrtfinále velmi příznivý soupeř – Lotyšsko, Rakousko či Dánsko. Pokud ovšem Švýcaři vyhrají třeba jen v prodloužení a USA družinu Radima Rulíka porazí, můžeme stále skončit třetí. Zápas se hraje v 16:20, stejně jako utkání Slovenska s Finskem. Pro našeho východního souseda půjde o rozlučku s letošním mistrovství světa, Finové by se naopak v případě výhry mohli ještě dostat před Kanadu.
Javorové listy by ovšem musely ve večerním duelu prohrát v základní hrací době se Švédskem, které by tak vyhrálo skupinu. Tre Kronor mají na Kanadu dvoubodový náskok a k prvenství ve skupině by jim stačila i porážka v prodloužení. Pokud skupinu vyhrají Švédové, může se čtvrtfinále hrát netradičně ještě v rámci týmů z jedné skupiny, jak už jsme výše ostatně nakousli. Stalo by se tak v případě, že by souběžně hraný zápas Německa s Dánskem skončil triumfem Dánů. Ti by totiž coby pořadatelská země měli ve čtvrtfinále výhodu domácího prostředí a hráli by v Herningu proti vítězi skupiny B. Oba výběry mají momentálně 9 bodů a jejich vzájemné klání určí posledního postupujícího. Naplní se netradiční scénář, nebo bude turnaj pokračovat klasickým formátem a celky z jednotlivých skupin proti sobě nastoupí už ve čtvrtfinále?