- Jan Matas ,
- 08. 05. 2025
Druholigová licence fotbalového klubu MFK Vyškov by mohla být v příští sezoně převedena na území, jemuž dlouhá léta kraluje Jaroslav Starka. Vyplývá to z dokumentace licenčního řízení pro nadcházející ročník, v níž Vyškov uvedl jako své nové domácí působiště stadion v Příbrami. Informaci potvrdily zdroje serveru Seznam Zprávy.
Majitel chyběl, fanoušci protestovali. Ronaldo čelí velké kritice a ve Valladolidu ho nechtějí
Celek z Vyškova, který momentálně figuruje na třetím místě druhé nejvyšší soutěže, tak zvažuje výraznou změnu působiště. Tento krok by v případě schválení výkonným výborem Fotbalové asociace České republiky znamenal návrat profesionálního fotbalu na příbramský stadion U Litavky. To vše i přesto, že samotná Příbram aktuálně působí ve třetí lize, kde se nachází na nepostupovém třetím místě ve své skupině.
MFK Vyškov přišel o své dosavadní zázemí v Drnovicích, které už nesplňuje požadavky druhé ligy, především kvůli absenci umělého osvětlení. Zároveň ztrácí i svého hlavního zahraničního investora, společnost Blue Crow Sports, která do klubu přivedla řadu afrických a francouzských hráčů a zajišťovala sportovní provoz.
Vzhledem k tomu, že Vyškov aktuálně drží pozici zajišťující účast v baráži o postup do Chance ligy, je teoreticky možné, že by se do Příbrami přesunula nejen druholigová, ale za určitých okolností i prvoligová soutěž.
Zásadní bude stanovisko licenčního manažera a následné rozhodnutí výkonného výboru FAČR. Český licenční systém umožňuje, aby klub změnil své sídlo, pokud splní veškeré infrastrukturní a právní podmínky.
Celá situace je nicméně komplikována tím, že příbramský klub a jeho výkonný ředitel Jan Starka čelí obžalobě v takzvané kauze Dezinfekce. V ní figuruje také Fotbalová asociace jako poškozená strana. Přes tyto skutečnosti nyní stejná instituce bude posuzovat, zda návrat profesionálního fotbalu do Příbrami formou licenčního přesunu schválí.
"Všichni jsme si přáli, abychom působili v regionu. Proč to nevyšlo, je otázka na někoho jiného. Přáli jsme si to jinak, ale karty jsou rozdány, a jestli je to dobře, nebo špatně, není otázka na mě. To, že se stěhujeme do jinačího města, neznamená, že se tam stěhují hráči a realizační tým," upozornil kouč Jan Kameník.
Klub z Vyškova sehrál v posledních letech důležitou roli při rozvoji afrických a francouzských hráčů, kteří v Česku získávali herní praxi. Někteří z nich se později prosadili i v prvoligových týmech – například Dweh a Souaré v Plzni, Alégué v Jablonci nebo Sylla v Olomouci.
Zajímavostí je, že podobný přesun mezi Drnovicemi a Příbramí se už v minulosti odehrál. V roce 2002, krátce před krachem drnovického klubu, přešlo devět jeho hráčů právě do Příbrami. V pozadí tehdejších událostí mimochodem figuroval podnikatel Radovan Krejčíř.
O osudu licence a případném návratu druhé (či dokonce první) ligy do Příbrami rozhodnou v následujících týdnech příslušné orgány českého fotbalu.