- Jiří Zubík ,
- 23. 04. 2025
Mistrovství Evropy v basketbalu žen 2025, známé především jako EuroBasket, letos proběhne ve čtyřech hostitelských zemích a jednou z nich bude i Česká republika. Pojďme se podívat na vše podstatné, co se tohoto turnaje hraného v červnu týká.
Dvanáct kvalifikovaných týmů a čtyři pořadatelské celky byly rozlosovány do čtyřech skupin po čtyřech účastnících. Každá z nich se přitom odehraje v jiné zemi. Do play-off, které už se celé odehraje v řeckém Pireu, postoupí dva nejlepší týmy z jednotlivých skupin. Šestice nejlepších týmů si zajistí účast na mistrovství světa v basketbalu žen FIBA 2026, kde už má jistou účast Německo, které akci bude pořádat.
Turnaj proběhne od 18. do 29. června. Skupiny vyvrcholí 22. června a o dva dny později už se půjde na play-off, kde se bude hrát klasickým vyřazovacím způsobem na 1 utkání.
Skupina A (Pireus): Řecko, Turecko, Francie, Švýcarsko.
Skupina B (Bologna): Slovinsko, Srbsko, Itálie, Litva.
Skupina C (Brno): Belgie, Česko, Černá Hora, Portugalsko.
Skupina D (Hamburk): Velká Británie, Německo, Švédsko, Španělsko.
Jak už bylo naznačeno, 40. ročník mistrovství Evropy v basketbalu žen bude letos historicky poprvé hostit čtveřice zemí. Hlavním pořadatelem je Řecko, kde se kromě skupiny A odehraje i kompletní play-off. Týmy ze skupiny B mezi sebou poměří síly v italské Bologni a boje v déčku uvidí německý Hamburk. Na závěr si necháváme skupinu C, jejíž zápasy, včetně těch české reprezentace, proběhnou v Brně.
Jedním z největších favoritů turnaje budou soupeřky Česka ze skupiny C a obhájkyně titulu Belgičanky. Spolu s nimi patří k aspirantům na titul ještě výběry Španělska, Francie a Srbska. Španělky mají skvělou generaci hráče a na posledním EuroBasketu v roce 2023 si právě s Belgií zahráli finále, Francie zase naposledy nezískala medaili z této akce hrané každé dva roky v roce 2007 a má tradičně silný a zkušený kádr. Země Galského kohouta však na trofej pro evropské šampionky čeká od roku 2009. Srbky zase ukázaly svoji sílu v roce 2021, kdy se jim podařilo turnaj vyhrát.
Naopak mezi nejslabší celky patří Švýcarsko, které si některé české hráčky přály nalosovat z nejhoršího výkonnostního koše. Švýcarky se na turnaj vrací po dlouhé době, naposledy si totiž EuroBasket vyzkoušely před dlouhými 69 let. Aktuálně jim v žebříčku FIBA patří 45. místo. Namísto Švýcarek obdržely Češky Portugalsko, které je jedinou debutující zemí na této akci. Pokud jde o překvapení, tím největším je absence Maďarska, které v roce 2023 skončilo čtvrté. Po posledních dvou účastech se tentokrát nedostalo ani na Slovensko. Na turnaj se naopak vrací Švédsko a Litva, přičemž Švédsko bylo společně s Tureckem prvními zeměmi, které se kvalifikovaly.
Český měl jakožto jeden z pořadatelů kvalifikaci jistou, namísto ní se ve skupině I poměřil s ostatními pořadatelskými zeměmi. Boje ve skupině byly velmi vyrovnané a první nakonec s bilancí 4 výher a 2 porážek skončila Itálie. Stejně na tom bylo i Německo, které mělo ovšem horší vzájemnou bilanci. Češkám se díky triumfům v posledních dvou duelech s Řeckem podařilo skončit s osmi body na kontě třetí a tabulku uzavřel se stejným ziskem právě Řecko.
Na posledním turnaji dokráčel český tým do čtvrtfinále, když skončil ve skupině druhý za pozdějším vítězem z Belgie. Následně si ještě ve starém formátu poradil s Řeckem a poté nestačil na Maďarsko. Postup do čtvrtfinále chce družina trenérky Romany Ptáčkové zopakovat i letos. Ptáčková byla s losem poměrně spokojená a věří, že je v silách týmu kvalifikovat se do play-off. To je cílem i pro letošní EuroBasket, na kterém budou navíc české hráčky těžit z domácího prostředí a kombinace zkušeností a mladého talentu.
Pokud jde o důležité hráčky, bude trenérka Romana Ptáčková především spoléhat na trio Julia Reisingerová, Tereza Vyoralová a Veronika Voráčková. První jmenovaná hraje na pozici pivota a pod košem doslova dominuje. Aktuálně hraje za maďarské PEAC-Pécs a v sedmadvaceti letech přinese českého týmu cenné zkušenosti. Ty má ostatně na rozdávání i o čtyři roky starší rozehrávačka USK Praha Tereza Vyoralová, která vyniká schopností organizovat hru. Veronika Voráčková zase v pětadvaceti letech stále patří mezi budoucnost českého ženského basketbalu. Křídelnici USK Praha zdobí hlavně střelba.
V českém výběru však obvykle hrají i další zajímavé hráčky. Jednou z nich je dynamicky laděná rozehrávačka brněnských Žabin Eliška Hamzová, dobré střelecké schopnosti mají například Julie Pospíšilová či Petra Holešínská. Vyletět jako kometa by pak mohla třeba Emma Čechová, autorka 21 bodů proti Německu, kde zaznamenala také 10 doskoků.
Vybraná utkání bude možné sledovat na ČT Sport. Online přenosy pak budou k mání na iVysilani.cz či YouTube kanálu FIBA.