pátek, 04. 04. 2025
Zažili jsme Stramaccioniho a nechceme opakovat chyby: Rosický vysvětluje nastavený kurz

Zažili jsme Stramaccioniho a nechceme opakovat chyby: Rosický vysvětluje nastavený kurz

Sportovní ředitel Sparty znovu skládá mozaiku jménem A-tým, řeší trenérské rošády i příchod mladých talentů. „Naším cílem je plynulý vývoj – a občas je třeba i krok do neznáma,“ říká v exkluzivním rozhovoru.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 28. 02. 2025
  • , zdroj fotky: AC Sparta Praha

Z ligy mistrů až na Stramaccioniho stopy

Když se Sparta po dlouhé odmlce prodrala do Ligy mistrů, Letná se ponořila do euforie. Jenže zápasy ukázaly, že v konkurenci těch nejlepších ještě schází kousek. A Tomáš Rosický, ikona klubu a sportovní ředitel, si to dobře uvědomuje. „Něco jsme splnili – vrátili jsme se do Evropy, vyhráli titul – ale před sebou máme neustálý vývoj,“ hodnotí v rozhovoru pro Livesport Zprávy.

Jeho myšlenky se vrací i k době Stramaccioniho. Tehdy jeden nepromyšlený krok způsobil klubu šok, rozvrat v platech, a hlavně nedůvěru. „Ukázalo se, jak moc špatně může vyznít, když v platové struktuře vyskočí čtyři pět hráčů. Rozloží to kulturu týmu,“ poznamenává Rosický. Proto se dnes vše posouvá postupně, ať už jde o snahu držet stabilní platovou politiku či budovat konkurenceschopný kádr krok za krokem.

Jak najít ideální přestup? Kousek po kousku

Rosický rád zmiňuje, jak v přestupovém procesu Sparta pokaždé zkoumá domácí zdroje – tedy hráče v béčku, mládež či ligové hostovačky. Až poté se rozhlíží po zahraničí.
„Nejde o to, že bychom se báli bojů o nějakého hráče, ale musíme najít správný mix. Když v Česku není to, co potřebujeme, jdeme ven,“ vysvětluje.

Jména jako Kuchta, Preciado či Rrahmani přišla za nemalé peníze. Naopak Laci nebo Sörensen stáli skoro nic. „Některé investice se vyplácí, jiné teprve zrají. Důležitý je stabilní postup – nechceme nic skokově, aby to nedopadlo jako po Stramaccionim,“ zdůrazňuje.

Cizinec, nebo Čech? A co se učí v akademii

Lidé se ptají, zda je český trh pro Spartu už málo, když většina posil přichází ze zahraničí. Rosický však upozorňuje, že podstata tkví v odlišných typech hráčů a odlišném stylu:
„Fyzicky jsme na tom v Lize mistrů nebyli zle. Jenže Evropa je daleko před námi v rychlosti práce s míčem. A právě takoví hráči u nás nejsou tak běžní,“ zamýšlí se.

Aby to změnili, zůstává akademie klíčovou líhní. „Za mě se přímo do A-týmu prosadili Hložek, Vitík, Karabec. Ostatní museli projít hostováním a přijít obouchaní z ligy,“ zdůrazňuje. Tedy bez trpělivosti a obezřetného nasazování se jen těžko rodí další Hložek.

Vitík, Hložek a klíč k pohádkovým nabídkám

Když se zmíní Martin Vitík, Rosickému se rozsvítí oči: „Je to ideální scénář. Prošel si těžkými chvílemi, je to pracovitý kluk s charakterem. V létě měl zajímavé nabídky, ale přišly pozdě a my už jsme nemohli reagovat,“ vysvětluje, proč se nestal rekordním prodejem. Mluví se o částce 18 milionů eur od italské Boloni, jenže nač by Spartě byl balík peněz, když by neměla náhradu?

„Nemůžete hráče neustále blokovat, jednou odchod přijde,“ dodává Rosický, který ostatně vnímá přání mladých vyrazit do Bundesligy nebo Anglie. Bez těchhle snů by hráči nebyli dost hladoví a do Sparty by nepřinášeli tu pravou energii.

Trenér Friis a proč držet stejný kurz

Jedním z palčivých témat byl trenér Lars Friis – na podzim se tým výkonnostně propadl, padly otázky na jeho odvolání. Rosický ale stál za ním: „Lars měl zásadní podíl na titulu, pak ještě pomáhal Brianovi Priskemu. Sám je skvělý kouč do ofenzivy, přináší spoustu energie. Když se nedařilo, pořád měl nápady, věděl, co dělat, nepřestal motivovat hráče,“ popisuje ředitel.

Právě to je rozdíl oproti minulým trenérům, kteří se pod tlakem hroutili. „Jakmile cítíte, že se ztrácí lídr, je konec. Tady se to nestalo,“ shrnuje Rosický. A tak Friis zůstává, aby pokračoval v příběhu Sparty – klubu, jenž se nenápadně snaží vracet na mapu evropských pravidelných účastníků Ligy mistrů.

No a co Arsenal? Rosický popisuje letmá setkání s Mikelem Artetou. „Známe se dlouho, agenti se znají, ale žádnou nabídku od Arsenalu nemám. Jenom vím, že v jejich hlavách někde jsem,“ usmívá se.

Prozatím se tak Letná může uklidnit – Rosický nespěchá do Anglie, preferuje pomalý, stálý růst ve Spartě. A výzva do budoucna? „Plán je zřejmý: udržet klid, rozvíjet se a obhajovat ideu, že Sparta se vrátí mezi evropskou smetánku,“ uzavírá optimisticky.

další zajímavé články