sobota, 15. 03. 2025
Kteří čeští hráči by mohli po sezoně odejít z extraligy na svou první zahraniční štaci?

Kteří čeští hráči by mohli po sezoně odejít z extraligy na svou první zahraniční štaci?

Česká házenkářská extraliga je v posledních letech plná zajímavých talentů a není divu, že v ní loví nové akvizice zahraniční kluby. Loni se na své první štace mimo rodnou zemi vydali třeba Matěj Havran nebo Martin Kocich. Kdo by je mohl letos následovat?


  • autor: Jiří Zubík
  • , vydáno: 26. 02. 2025
  • , zdroj fotky: HCB Karviná

Dominik Solák (HCB Karviná)

Jeden z tahounů české reprezentace už má v sedmadvaceti letech nejvyšší čas na přesun do zahraničí. Svoji kvalitu a parametry evropského hráče potvrzuje dlouhodobě nejen v národním týmu, ale letos například také v Evropské lize. Spojka Karviné ale loni podepsala s klubem dlouhodobou smlouvu i navzdory velkému počtu nabídek, které na něj Slezané obdrželi. Karviná by o svého lídra nerada přišla, Solák už pro ní ale udělal hodně a pokud by přišla pro něj zajímavá nabídka, mohly by se v létě hnout ledy. Na rozdíl od spoluhráčů bratrů Patzelových za hranicemi ještě nepůsobil.

Pavel Chotěborský (Lovci Lovosice)

Šikovný jednadvacetiletý křídelník by se pod novým trenérským štábem české reprezentace měl stát následovníkem Jakuba Hrstky. Své kvality prokazuje již třetím rokem v dresu Lovosic a zdá se, že začíná českou extraligu pomalu ale jistě přerůstat. Rychlonohý hráč má všechny potřebné atributy pro moderní evropskou házenou, a tak se dá v budoucnu očekávat jeho přesun do kvalitnějších soutěží. Zda se tak stane již v létě je otázkou.

Jonáš Josef (Dukla Praha)

Dalším velkým talentem české házené je spojka pražské Dukly Jonáš Josef. Ten do extraligy loni vlétl jako velká voda a letos šly jeho výkony ještě nahoru. Svědčí o tom i pořadí střelců české nejvyšší soutěže, jemuž Josef se 139 brankami na kontě vévodí. Dvacetileté spojce sedí rychlá házená, která se v Evropě čím dál více prosazuje. V jeho prospěch hrají i nabyté zkušenosti z reprezentace, se kterou absolvoval lednové mistrovství světa.

Alexandr Moješcik (SKKP Handball Brno)

Z tahouna Frýdku-Místku se stal během léta tahoun Brna, nic jiného se však nezměnila. Alexandr Moješcik letos úspěšně navazuje na své loňské střelecké galapředstavení a za Josefem z Dukly drží v tabulce střelců druhé místo. Střední spojka, která je kromě svých střeleckých schopností rovněž schopna vytvořit šance pro ostatní, zvládla tak zvládla první velký přestup na jih Moravy skvěle. Není sice moc pravděpodobné, že by se po pouhém roce opět stěhovala, přesto může být pro některé zahraniční kluby zajímavým cílem na hráčském trhu. V jednadvaceti letech má solidně našlápnuto k zajímavé kariéře.

Daniel Bláha (Talent tým Plzeňského kraje)

Také posledního hráče z našeho výčtu znají fanoušci házené z reprezentace. Řeč je o Danielu Bláhovi, jenž je přitom z tohoto žebříčku v devatenácti letech tím nejmladším. Plzeňská levá spojka zaujme na první pohled svými parametry. Výška 212 centimetrů je totiž něco, na co kluby v Evropě mohou slyšet. Že má Bláha potenciál jednou pravidelně nastupovat ukázal na světovém šampionátu, kde stejně jako Josef sbíral cenné minuty a dokonce se devětkrát zapsal mezi střelce. Oproti spojkám v tomto seznamu je typologicky zase trochu odlišným hráčem, který by mohl mít v některé prestižní soutěži své místo.

Rýsuje se pikantní přestup v Bundeslize? Flensburg ale požaduje astronomickou sumu

další zajímavé články