- Petr Zajíc ,
- 31. 01. 2025
Stojíte před kladenskou arénou, kde do nového dne hledí socha rytíře s pohledem plným očekávání. Právě tady Jaromír Jágr poprvé nazul brusle a nyní zde předává otěže úplně jiné generaci, kterou symbolizuje podnikatel Tomáš Drastil. Jaké plány má nový mecenáš a proč klub po 14 letech mění většinového vlastníka?
Psal se rok 2011 a Jaromír Jágr po mistrovství světa přiletěl domů, aby zjistil, že volba je jasná: buď klub vezme na svá bedra, nebo se bude muset balit a stěhovat. „Táta mi dal jen jeden den na rozmyšlenou,“ popisuje legendární útočník s lehkým úsměvem situaci, která rozhodla o jeho roli majitele kladenských Rytířů. Přestože měl na kontě nespočet triumfů v zámoří, do hokejového manažerského „punku“ se vrhnul zcela nepřipraven – a snad právě to nakonec dalo klubové historii náboj napínavého seriálu.
Pár let to vypadalo, že příběh nabere pohádkové kontury: Kladno dvakrát po sobě urvalo účast v play off. Jenže pak přišlo období, kdy se vše nebezpečně kymácelo mezi extraligou a první ligou a klubem obcházely strašáky z nejspodnějších pater tabulky.
V barážovém zákopu i mimo led: Hledání nového dechu
„Člověk se ocitne v zákopech, na které není připraven,“ přiznává Jágr, když vzpomíná na neúspěšná barážová dramata i nekonečné řešení rozpočtů. Kdo sledoval Kladno posledních několik sezon, dobře si pamatuje, že boj o přežití byl téměř každoročním chlebem. Do toho všeho se přidala jádrová starost: jak udržet hvězdy, když peněz v pokladně není nazbyt? A fanoušci, kteří jsou na Kladně zvyklí na vysoké hokejové standardy, se netajili svou frustrací.
Jágr však stál neustále v první linii. Když nemohl hrát, byl na střídačce, když chyběly finance, sháněl sponzory. „Spousta lidí mě asi za těch čtrnáct let bude kritizovat. Ale já řeknu jen jedno: Chtěl bych vás vidět v té pozici a situaci, co jsem byl. Ono je krásné o tom mluvit a říkat, co udělat jinak. Druhá věc je jít to doopravdy udělat. Představy některých lidí jsou hodně mylné...“
Nedávno ovšem dozrál moment, kdy začal přemýšlet o předání žezla. Chtěl, aby Rytíři opět dostali křídla, a hlavně zůstali věrní svému městu. „Přišly tři nabídky, ale pro mě byla klíčová jediná věc – nesmíme se stěhovat,“ říká Jágr na rovinu. A tak vstoupil na scénu Tomáš Drastil, 44letý obchodník s menšinovým podílem ve fotbalové Jihlavě, který se rozhodl vdechnout kladenskému hokeji novou energii.
„Peníze jsou nezbytné, ale nejsou vším,“ tvrdí nový majitel. Jeho cílem je navýšit rozpočet, napravit vztahy s městem, a hlavně posílit mládežnickou základnu – kdysi chloubu Kladna, dnes ale oblast, která už několik let nedává hokejové republice tolik talentu.
Drastilův projekt: Kam až může nová vlna zajít?
Prozatím Drastil působí opatrně. Administrativní proces převzetí by měl být hotov koncem března, do té doby se do klubu neplánuje radikálně vměšovat. „Pro mě je zvláštní, že hokejoví hráči mohou podepisovat nové smlouvy v průběhu sezony,“ zamýšlí se s úsměvem, „ale jsem tu, abych se tomu přizpůsobil.“
Fanouškům Kladna tak stoupá hladina zvědavosti. Už teď se mluví o možných posilách, o systematičtějším přístupu k výběru hráčů, kteří chtějí hrát za Kladno a nesnědí rozpočet během jednoho odpoledne.
Ambice nového vlastníka nejsou malé: „Chceme zpět kladenský titul,“ říká Drastil a vyvolává tím směsici nadšení i posměšných pokývání. Vždyť Kladnu se v posledních sezonách nevyhnuly bojůvky na dně extraligy, o trofejích se příliš nemluvilo. Přesto i Jágr přidává ruku k dílu: „Vždycky jsem říkal, že chceme vyhrávat. Přeci nebudeme hrát jen o udržení.“
Všechno samozřejmě závisí na spoustě faktorů:
„Kladno vždycky sázelo na odchovance. Když jsme měli nejlepší roky, byli to hoši, kteří prošli naší mládeží,“ připomíná webem hokej.cz citovaný Drastil důležitost práce s dorostem.
Zda se skutečně blýská na lepší časy, nebo jestli půjde jen o nárazový vzestup, zjistíme v příštích měsících a letech.