- Jan Matas ,
- 02. 12. 2024
Světový pohár v alpském lyžování nabízí prestiž i náročnost. A přestože „prize money“ na první pohled působí lákavě, finanční realita profesionálních lyžařů je často komplikovanější, než by se mohlo zdát.
Sliby o vyšších odměnách zůstávají nenaplněné
Když v roce 2021 převzal vedení Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Johan Eliasch, slíbil lepší finanční podmínky pro závodníky. Porovnal situaci s tenisty, kteří za jeden turnaj vydělávají násobně více než lyžaři za celou sezónu. Přesto se závodníci Světového poháru musí stále přizpůsobovat omezeným možnostem a stagnujícím odměnám.
Kdo vydělává a kdo přežívá?
Zisk z odměn ovšem není konečný. Zdanění příjmů v různých zemích často ukrojí 20 až 50 % z celkové částky.
Krize v zázemí
Finanční problémy se netýkají jen závodníků, ale i organizátorů. Ve Švýcarsku, kde se koná několik ikonických závodů, pokryjí organizátoři až 80 % nákladů na prize money. Ti tvrdí, že se zvyšujícími se náklady na infrastrukturu a organizaci nelze odměny dále navyšovat.
Ne všechny slibné závody navíc proběhnou. Například prestižní přeshraniční sjezd Zermatt-Cervinia, který měl nabízet 215 tisíc eur, byl zrušen.
Kontrast mezi ženami a muži
Sbírky na financování kariéry
Ani titul mistra světa nezaručuje finanční stabilitu. Před minulou sezónou musela například Laurence St-Germainová organizovat sbírku na financování své kariéry a pomoci svým kolegům z týmu. Podobně i Valérie Grenierová, která si vydělala téměř 91 tisíc eur, čelila ohrožení pokračování v závodech.
Co čeká lyžaře dál?
I když je Světový pohár atraktivní z hlediska prestiže, otázka financí je pro mnoho lyžařů stále palčivější. Pokud se FIS nepodaří najít udržitelnější model financování, budoucnost profesionálního lyžování by mohla čelit dalším výzvám.