čtvrtek, 26. 06. 2025
Počet vyhraných grandslamů neurčuje velikost tenisty, míní Chris Evert a opírá se do Djokoviče

Počet vyhraných grandslamů neurčuje velikost tenisty, míní Chris Evert a opírá se do Djokoviče

Počet grandslamových titulů jako jediné měřítko velikosti? Chris Evert varuje, že tenis je o něčem víc. Svým názorem se nepřímo opírá i do Novaka Djokoviče, který ve 38 letech honí rekordní 25. grandslam, aby si upevnil místo v historii.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 25. 06. 2025
  • , zdroj fotky: Profimedia

Počet trofejí není vše. Evert připomíná jiný rozměr velikosti

Chris Evert v rozhovoru pro Tennis365 rozebrala, proč by honba za grandslamy neměla být jediným měřítkem tenisové velikosti. A svými slovy míří i k aktuálnímu králi rekordů. „V naší době jsme měli jiné priority. Nešlo jen o tituly, šlo o budování ženského tenisu a jeho budoucnosti,“ vysvětlila.

Zatímco Novak Djokovič i v 38 letech dál stíhá 25. grandslam a snaží se rekordem potvrdit svůj status nejlepšího hráče všech dob, Evert upozorňuje, že čísla bez kontextu klamou. „Já vynechala 12 Australian Open a 3 French Open, protože jsme tvořily tour, aby se stovky žen uživily tenisem. To byl náš odkaz,“ svěřila se.

Djokovičův hon za nesmrtelností? Evert mírní posedlost čísly

Novak Djokovič je pro mnohé ikonou velikosti právě díky rekordní sbírce grandslamů. Ale Evert tvrdí: „Margaret Court získala část titulů na Australian Open v době, kdy tam nejlepší nejezdily. Dnes se počty srovnávají bez toho, aby se vnímaly okolnosti.“

Její slova tak vrhají nový pohled na Djokovičovu misi stát se s 25 grandslamy nedostižným. A připomínají, že tenisová nesmrtelnost nevzniká jen na statistikách, ale na odkazu, který zůstane.

Skutečný odkaz: boj za rovnoprávnost a budoucnost sportu

Evert vyzdvihla, že jejich generace otevřela cestu nejen pro tenis, ale i pro celý ženský sport: „US Open nám v 70. letech dal první rovné prize money. Dnes je to standard ve všech grandslamech. O to nám šlo.“

A změny? Legenda zůstává rozumně konzervativní: „Debata o zkrácení mužských zápasů na tři sety místo pěti by mohla přijít. Ale tenis má tradici a neměli bychom ji měnit příliš.“

Klíčové myšlenky Evert

  • Velikost hráče není jen počet grandslamů, ale i to, co po sobě zanechá.
  • Djokovičův hon za 25. titulem je obdivuhodný, ale neměl by zastínit jiné hodnoty.
  • Ženský tenis si musel vybudovat svůj prostor, i za cenu ztracených titulů.

Fanoušci se ptají: Co je vlastně tenisová velikost?

Je to počet trofejí? Nebo odkaz, který přesáhne statistiky? Chris Evert naznačila, že odpověď je mnohem hlubší… a že ani 25 grandslamů nemusí znamenat všechno.

Zelená symfonie před Wimbledonem: Lojda chválí Lehečku i levou magii Vondroušové

další zajímavé články