- Jan Matas ,
- 15. 04. 2025
Návrh na jednorázové rozšíření světového šampionátu na 64 týmů narazil. Proti se postavila nejen UEFA, ale i asijská fotbalová konfederace. Její prezident Salmán Chalífa varuje: „Tohle už není fotbalový svátek, ale organizační noční můra.“
Ještě jsme si ani nezvykli na formát pro 48 týmů a už tu máme další „velkou vizi“. Prezident jihoamerické konfederace CONMEBOL Alejandro Domínguez navrhl, aby se šampionát v roce 2030 výjimečně rozšířil na 64 účastníků.
Důvod? Sté výročí prvního mistrovství světa v roce 1930. Symbolika, emoce a také pořádná porce logistiky navíc. A právě na tu se zaměřil prezident Asijské fotbalové konfederace Salmán Chalífa.
„Nesouhlasím s tím,“ řekl agentuře AFP přímo a bez diplomatických kliček. „Co by z toho bylo? Chaos.“
Odmítnuto: Nejprve Evropa, teď Asie
Chalífa není první, kdo návrh odmítl. Už na začátku dubna se proti postavil i šéf UEFA Aleksander Čeferin: „Je to špatný nápad – jak pro samotný šampionát, tak pro naši kvalifikaci.“
Evropa i Asie tak dávají najevo, že FIFA nemůže donekonečna natahovat formát jako gumu od trenýrek. Rozšíření sice může přinést peníze a účast malým zemím, ale zároveň hrozí ztráta exkluzivity, kvality a smyslu.
FIFA oficiálně nereagovala negativně. Naopak, její generální sekretář Mattias Grafström oznámil, že návrh CONMEBOL bude „prověřen“. Prezident FIFA Gianni Infantino je známý svou náklonností k megalomanii – jeho vize o rozšířených turnajích je stará jako jeho funkční období.
Podle něj větší počet týmů:
Ale za jakou cenu?
Rok 2030: Fotbalový svátek nebo turnaj bez hranic?
Šampionát v roce 2030 bude sám o sobě logistickou výzvou – tři kontinenty, šest zemí, otevření v Jižní Americe, zbytek turnaje v Evropě a Africe. Už to vyvolává otázky. A pokud se k tomu přidá 64 týmů?
Salmán Chalífa to shrnul s nadsázkou: „Pro rok 2030 už se odsouhlasilo 48 týmů. Kdyby ne, někdo by si mohl vymyslet rovnou 132. To už není turnaj, to je karneval.“
Nápady na rozšíření vypadají v prezentacích skvěle – více zápasů, více diváků, více tržeb. Ale ozývá se stále více hlasů, že i fotbal má své hranice. Kvalita, zážitek a tradice se nesmí utopit v kvantitě.
Možná by si světový fotbal měl připomenout, že obří turnaj není zárukou většího zážitku. Někdy je totiž méně opravdu více.