pátek, 27. 12. 2024
Kariéra Andy Murrayho je u konce. Jaké byly jeho největší úspěchy?

Kariéra Andy Murrayho je u konce. Jaké byly jeho největší úspěchy?

Britský tenista Andy Murray již v před olympijským turnajem prohlásil, že půjde o jeho poslední profesionální vystoupení na tenisových kurtech. Po vyřazení ze čtyřhry, kterou hrál po boku krajana Daniela Evanse se tak i stalo, a nyní se tak můžeme ohlédnout za jeho bohatou kariérou.


  • autor: Jiří Zubík
  • , vydáno: 02. 08. 2024
  • , zdroj fotky: profimedia.cz

Světová jednička, vítěz tří grandslamů či olympijský vítěz. To vše má na kontě sedmatřicetiletý Brit Murray. Tomu se zajisté vryje nesmazatelně do paměti rok 2012, ve kterém vyhrál olympijské zlato na domácí půdě i svůj první grandslamový titul. Z toho se Británie mohla díky němu radovat po dlouhých 76 letech, když Murray porazil ve finále U.S. Open Novaka Djokoviče. Ještě předtím se Murray čtyři týdny po prohraném wimbledonském finále s legendárním Rogerem Federerem postavil na centrálním kurtu All England Clubu proti stejnému soupeři, kterému tentokrát povolil pouhých sedm gamů a radoval se z olympijského zlata. „Rozhodně je snažší ve finále vyhrát, než prohrát. A je to krásný způsob, jak odčinit wimbledonský nezdar. Nikdy na to nezapomenu,“ prohlásil tehdy. O čtyři roky později na hrách v Riu de Janeiru se mu pak podařil husarský kousek, když dokázal pod pěti kruhy obhájit svůj triumf. Tehdy šel zápas do čtyř setů, a smutným finalistou byl Juan Martín del Potro.

Další domácí velká výhra

O rok později pak Murray pokořil pro fanoušky britského tenisu další milník. Uplynulo dlouhých 77 let, než se na trůn Wimbledonu dostal domácí tenista. Murray i tady soupeřil se Srbem Djokovičem, kterého zdolal 3:0 na sety po čtvrtém proměněném mečbolu. Za tuto výhru inkasoval 1,6 milionu liber, což bylo v porovnání s předchozím britským Perryho triumfem z roku 1936 absolutně nesrovnatelné. Tehdy totiž Perry obdržel 10 liber. Murray se pak z výhry radoval ještě o tři roky později po výhře nad Milošem Raonicem.

Další dorovnání Perryho přišlo v roce 2015, kdy Velká Británie znovu zvedla nad hlavu salátovou mísu pro vítěze Davis Cupu. Právě sedmatřicetiletý Brit v tom sehrál klíčovou roli, když v belgickém Gentu zajistil svému výběru rozhodující bod. Dne 7. listopadu 2016 se Murray dokonce dostal do pozice světové jedničky, což se mu podařilo jako vůbec prvnímu hráči ze Spojeného království. Za sebou tak nechal jména jako Roger Federer, Novak Djokovič a Rafael Nadal, kteří se v prvenství v žebříčku ATP střídali více než 12 let. „V posledních letech to byl můj cíl,“ přiznal Murray. Ten žebříčku nakonec vévodil nepřetržitě 41 týdnů.

Nejlepší český tenista už vynechal dva grandslamy i olympiádu a do akce se Lehečka nevrátí ani v Montrealu

další zajímavé články