pondělí, 24. 08. 2026
Hluboko pod cenou? Maradonova "Boží ruka" opět měnila majitele, slavný míč se prodal za 70 milionů korun

Hluboko pod cenou? Maradonova "Boží ruka" opět měnila majitele, slavný míč se prodal za 70 milionů korun

Míč, který Diego Maradona v roce 1986 poslal do anglické sítě svou legendární "Boží rukou", má nového majitele. Jeden z nejslavnějších předmětů fotbalové historie se v americké aukci prodal za 3,3 milionu dolarů, tedy přibližně 2,5 milionu liber (70 milionů korun). Očekávání přitom byla ještě podstatně vyšší.


  • autor: Jan Matas
  • , vydáno: 24. 08. 2026
  • , zdroj fotky: Profimedia
sleduj sportwin na googlu

Chcete Sportwin ve vyhledávání vidět častěji?

Přidejte si nás na Googlu jako preferovaný zdroj a naše články se vám budou zobrazovat výš v Nejnovějších zprávách. Zabere to deset sekund.

Messi poslal gól do nebe. Poprvé od smrti otce skóroval a dál stíhá exslávistu Musu
  • Míč z legendárního čtvrtfinále MS 1986 mezi Argentinou a Anglií se v aukční síni Heritage Auctions vydražil za 3,3 milionu dolarů (2,5 milionu liber).
  • Právě s ním Maradona vstřelil nejen kontroverzní gól rukou, ale později také slavný „gól století“, při němž prošel přes pět anglických hráčů.
  • Původně se počítalo s cenou kolem 10 milionů dolarů, takže výsledná částka zůstala výrazně za odhady. Maradonův dres ze stejného utkání se v roce 2022 prodal za 7,1 milionu liber.

Jeden míč, dva góly a zápas, který se ani po čtyřiceti letech nepřestal připomínat.

Adidas Azteca z argentinského vítězství 2:1 nad Anglií ve čtvrtfinále světového šampionátu v Mexiku nyní našel dalšího majitele.

Nejprve s ním Maradona překonal Petera Shiltona rukou. Rozhodčí branku uznali a Argentinec následně pronesl jednu z nejslavnějších vět fotbalové historie: gól podle něj padl "trochu Maradonovou hlavou a trochu rukou Boží".

Jen o několik minut později se stejný míč stal součástí úplně jiného druhu historie.

Maradona při druhém gólu prošel přes pět anglických hráčů, obešel také Shiltona a dokončil akci, která později získala označení "gól století".

Rozhodčí ho schovával přes třicet let

Míč si po závěrečném hvizdu ponechal tuniský sudí Ali Bin Nasser, který čtvrtfinále řídil. Ve své sbírce jej měl déle než tři desetiletí.

V roce 2023 navíc podepsal potvrzení, podle něhož šlo o jediný míč použitý během celého utkání. Jeho pravost následně podpořilo také další nezávislé ověřování.

Bin Nasser svůj cenný suvenýr poprvé prodal v roce 2022 za 2,37 milionu dolarů (1,74 milionu liber). Nový vlastník se jej pokusil poslat dál už o rok později, tehdy ale nabídky nedosáhly požadované minimální částky.

Tentokrát Heritage Auctions našla kupce za 3,3 milionu dolarů. Přesto lze mluvit o výsledku hluboko pod očekáváním, protože před aukcí se spekulovalo o ceně blížící se deseti milionům dolarů.

"Je to skutečně naprosto unikátní předmět. Pravděpodobně nejvýznamnější fotbalový artefakt, který existuje," uvedl před dražbou specialista aukční síně Mike Provenzale.

Pro srovnání, Maradonův dres ze stejného čtvrtfinále změnil v roce 2022 majitele za 7,1 milionu liber. Míč z "Boží ruky" tak na jeho cenu ani tentokrát nedosáhl...

Všichni mě kopírují, stěžuje si Ronaldinho. Po kariéře našel vášeň ve víně

další zajímavé články