- Jan Matas ,
- 23. 07. 2026
Stačilo odpovědět, kdo je lepší basketbalista. Michael Jordan, nebo LeBron James. Americký prezident Donald Trump ale sportovní debatu v Oválné pracovně proměnil v osobní spor, když nejlepšího střelce historie NBA označil za možného rasistu a vzápětí přiznal, že uznává hlavně lidi, kteří mají rádi jeho.
Debata o nejlepším basketbalistovi všech dob dostala v Bílém domě nečekaný politický rozměr. Když se Trumpa zeptali, komu dává přednost, žádný sportovní argument nezazněl. „Michael Jordan je můj přítel. Hraju s ním golf. Je to opravdu dobrý člověk," začal prezident.
Vzápětí přešel k obvinění. „Myslím, že LeBron je… možná je rasista. Nebo možná nemá rád Trumpa, nevím. Mám rád jen lidi, kteří mají rádi mě. Takže bych jednoznačně zvolil Michaela Jordana," prohlásil. Žádný důkaz ani příklad k tvrzení o rasismu nepřidal a jeho odpověď naznačila, že Jamese posuzuje hlavně přes jejich letitý osobní a politický konflikt.
Otázka přišla jen několik hodin poté, co jednačtyřicetiletý James oznámil senzační přestup do Philadelphia 76ers. Historicky nejlepší střelec NBA se upsal na dvě sezony za osm milionů dolarů s opcí na druhý rok. Po zhruba 53 milionech v předchozím ročníku tak přijal dramatické snížení výdělku, aby se ve své rekordní čtyřiadvacáté sezoně pokusil o pátý titul.
Napětí mezi oběma muži není nové. James Trumpa v roce 2017 nazval „troubou" poté, co prezident stáhl pozvání šampionů Golden State Warriors do Bílého domu. „Ty troubo, Stephen Curry už řekl, že nepřijde, takže žádné pozvání ani neexistuje. Návštěva Bílého domu byla poctou, dokud ses tam neobjevil," vzkázal tehdy basketbalista.
O rok později obvinil prezidenta, že sportem rozděluje společnost. Trump reagoval útokem na jeho inteligenci, když na sociální síti napsal, že James poskytl rozhovor „nejhloupějšímu člověku v televizi" Donu Lemonovi, a připojil svou obvyklou pointu o obdivu k Jordanovi.
Rozpory obou mužů mají i politickou rovinu. James v prezidentských kampaních podpořil Hillary Clintonovou, Joea Bidena i Kamalu Harrisovou a dlouhodobě se angažuje v otázkách rasové spravedlnosti, volebních práv, policejního násilí a vzdělávání dětí ze slabších poměrů.
Sám James zatím na poslední Trumpův výrok nereagoval. Nový dres si obléká v Philadelphii, kde bude chtít mluvit spíš čísly než slovy.