- Aleš Karafiát ,
- 06. 01. 2026
České derby na turnaji v Brisbane nabídlo třísetovou bitvu a lepší konec pro Jiřího Lehečku. Devatenáctý hráč světa, který v Austrálii obhajuje loňský titul, zvládl duel s Tomášem Macháčem a po výsledku 6:4, 6:7(5), 6:2 postoupil do osmifinále.
Lehečka vyhrál derby: Macháče porazil po třech setech.
Téměř 2,5 hodiny: rozhodlo se až ve třetím dějství.
Těžká výzva: v osmifinále narazí na Sebastiana Kordu.
Pro oba přední domácí tenisty šlo o vůbec první vzájemný zápas na okruhu ATP.
Lehečka vstoupil do utkání přesvědčivě. V úvodním setu působil jistě na servisu, soupeře nepustil ani k brejkbolu a jediný brejk uprostřed sady mu stačil k rychlému zisku prvního dějství.
Druhá sada byla úplně jiný příběh. Macháč se zlepšil, držel krok a v závěru byl dokonce blízko vyrovnání zápasu.
Za stavu 5:4 ale nevyužil setbol na returnu a o osudu setu rozhodoval tie-break. V něm sice přišel o drobný náskok, koncovku však zvládl lépe a vynutil si třetí set.
Rozhodující dějství už ale znovu patřilo Lehečkovi. Rychle odskočil do vedení 3:0, převzal kontrolu nad výměnami a v závěru přidal ještě jeden brejk, kterým definitivně zlomil odpor soupeře. Po téměř dvou a půl hodinách tak potvrdil roli favorita.
Pro obhájce titulu však turnaj rozhodně nekončí lehkou cestou. Už v osmifinále ho čeká další náročná zkouška proti Sebastianu Kordovi, který si v prvním kole poradil ve dvou setech s Valentinem Vacherotem.