neděle, 21. 12. 2025
Tenisoví bohové statistik: Alcaraz a Sinner si rozdělili povrchy i trofeje

Tenisoví bohové statistik: Alcaraz a Sinner si rozdělili povrchy i trofeje

Tenisový svět má nové vládce, kteří mezi sebou v roce 2025 rozpoutali nevídanou statistickou válku. Carlos Alcaraz a Jannik Sinner si podmanili všechny čtyři Grand Slamy a svými výkony na oblíbených površích odskočili zbytku světa o několik parník. Zatímco Sinner je takřka neporazitelný na tvrdém povrchu, Alcaraz potvrzuje svou španělskou krev na antuce. Jejich vzájemná rivalita se stala motorem současného tenisu, kde každý povrch má svého jasného specialistu.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 21. 12. 2025
  • , zdroj fotky: Profimedia

  • Jannik Sinner vyhrál Australian Open a Wimbledon, Alcaraz ovládl French Open a US Open
  • Sinner na tvrdém povrchu v roce 2025 zaznamenal drtivou bilanci 39-3 (92,9 % výher)
  • Alcaraz na antuce prohrál jediný zápas z třiadvaceti, což z něj dělá krále antuky (95,6 %)
  • Na trávě vede statisticky Alcaraz (11-1), i když jedinou prohru utrpěl ve finále Wimbledonu se Sinnerem
  • Oba hráči jsou ve většině velkých zápasů v podstatě neporazitelní kýmkoliv jiným než sebou navzájem

Sinner: Mašina na beton

Ital Jannik Sinner letos na tvrdých površích připomínal terminátora. Jeho úspěšnost 92,9 % je v moderní éře nevídaná. Za celý rok ho na tomto povrchu dokázal „čistě“ porazit jen Alcaraz ve finále US Open. Další dvě prohry byly buď kvůli skreči (Cincinnati), nebo nemoci (Šanghaj). Sinnerův styl hry na betonu je momentálně měřítkem pro celý ATP okruh, a i proto je největším favoritem na obhajobu v Austrálii.

Alcaraz: Antukový král a travnatý paradox

Carlos Alcaraz ukázal, že na antuce je téměř k neporažení. S bilancí 22-1 a titulem z Roland Garros jasně dominuje. Jediným, kdo ho dokázal zastavit, byl Holger Rune v Barceloně. Zajímavá situace nastala na trávě – Alcaraz tam má sice nejlepší procentuální úspěšnost (vyhrál Queen’s Club), ale tu jedinou porážku mu uštědřil Sinner v nejdůležitějším zápase roku – ve finále Wimbledonu.

Budoucnost patří jim

Statistiky potvrzují, že tihle dva si tenis „privatizovali“. Alcaraz je možná všestrannější, protože jako jediný dokáže Sinnera trápit na jeho milovaném betonu, zatímco Sinner se letos neuvěřitelně posunul na trávě i antuce. Pro rok 2026 je predikce jasná: pokud se nestane nic nepředvídatelného, budeme svědky dalších epických finále mezi touto dvojicí, která postupně vymazala dominanci starších legend.

Zdroj: ATP Tour Statistics, Sport365

19 ovládnutých tie-breaků v řadě? Rekord, který nemá obdoby, táhla osm dlouhých měsíců Sabalenková

další zajímavé články